Ana sayfa Emekli TOKİ’de Emekliler İiçin Konut Başvuruları Başladı! İşte 2019 TOKİ Evleri Emekli Başvuru...

TOKİ’de Emekliler İiçin Konut Başvuruları Başladı! İşte 2019 TOKİ Evleri Emekli Başvuru Şartları

658
0

TOKİ konutları müracaatları amacıyla sıra emekli vatandaşlarımızda! Toplu Konut İdaresi (TOKİ) 67 ilde, 50 bin sosyal konut amacıyla 26 Mart-5 Nisan tarihleri arasında emekliler amacıyla konut müracaatlarını Halkbank vasıtası ile bugün almaya başladı. 2019 TOKİ evleri emekli müracaat şartları nedir? TOKİ konutları emekliler amacıyla müracaat tarihleri ne vakte kadar sürecek? İşte bütün detaylar!

TOKİ konutları amacıyla müracaat sırası emekli vatandaşlarımıza geldi. TOKİ konutları amacıyla 67 ilde, 50 bin sosyal konut amacıyla müracaatlar yoğun bir şekilde sürüyor. Konutlara 100 binlerce talep var. Halkbank ve Ziraat Bankası şubelerindeki yoğunluk bunu gözler önüne seriyor. Kampanyadan yararlanmak amacıyla müracaat tarihlerinin kaçırılmaması gerekiyor. 2019 TOKİ evleri emekli müracaat şartları nedir? TOKİ konutları emekliler amacıyla müracaat tarihleri ne vakte kadar sürecek? İşte bütün detaylar!

12.5 milyon emeklinin fazlası ev sahibi değil. Projelerden emekliler amacıyla de pay ayrılacak. Bu haktan yararlanmak isteyen emekliler Pazartesi gününden yani 25 Mart’tan itibaren bankalara müracaat edecekler. Emeklilerin müracaatı 5 Nisan’a kadar devam edecek. 2+1 daireler amacıyla 500 lira, 3+1’ler amacıyla 1000 lira müracaat bedeli ödenecek.

TOKİ KONUTLARI 116 BİN TL’DEN BAŞLIYOR

Başvurusu toplanacak konutların ihalesi gerçekleştirdikten sonra satış fiyatları belirlenecek. Başvuru sahipleri arasında TOKİ doğrulusunda ilan edilecek tarihte ‘Hak Sahibi Belirleme’ kurası çekilecek. 50 bin konut amacıyla en düşük fiyat 116 bin 400 lira, başlangıç taksitleri de 388 lira. 3+1 konutların fiyatları 170 bin 720 liradan başlıyor. Vade 20 senea kadar uzuyor.

TOKİ İNDİRİM KAMPANYASI NE ZAMANA KADAR DEVAM EDECEK?

Borcunu erken ödeyip tapusunu derhal alabilmek isteyen konut ve iş yeri alıcılarına yönelik her sene oluşturulan indirim kampanyasına müracaatlar 21 Mart-19 Nisan tarihlerinde yapılabilecek. Bu tarihten sonra yapılacak borç kapatmalarında söz hususu indirim oranından yararlanılması olası olmayacak.

TOKİ 50 BİN KONUT PROJESİ ALT, ORTA, ÜST GELİR BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

TOKİ 50 bin konut fırsatına vatandaşlar Türkiye’nin dört bir yanısıra büyük ilgi gösterdi. Genellikle müracaatların hangi banka ile alınacağı sorusu, müracaat klavuzunun yayınlanması ile yanıt bulmuş oldu. Başvurunun sonrasında işleyecek proses de netleşti. Başvurusu toplanacak konutların ihalesi gerçekleştirdikten sonra satış fiyatları belirlenecek olup, müracaat sahipleri arasında İdaremizce ilan edilecek tarihte “Hak Sahibi Belirleme” kurası çekilecektir. Satışa yasenean konutlar amacıyla kura çekilişi yapılması durumunda kura yeri ve saati İdarenin internet sayfasında duyurulacaktır.

TOKİ BAŞVURULARI NEREYE YAPILACAK?

Vatandaşlar, projenin olduğu ile göre Türkiye Halk Bankası A.Ş. ya da T.C. Ziraat Bankası A.Ş.’nin yetki sahibi şubelerden müracaatlarını yapabilecek.

İŞTE TOKİ 50 BİN KONUT BAŞVURULARI İLE İLGİLİ TÜM DETAYLAR!

Taksit ödemeleri, 3 1 konutlar amacıyla sözleşme imzalama tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacaktır. TOKİdoğrulusunda projenin yeterli talebin oluşmaması ya da mücbir sebepler nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi durumunda, müracaat bedeli belirlenecek geri ödeme takvimi kapsamında en kısa sürede faizsiz bir şekilde iade edilecektir.

2 1 Konutlar amacıyla; Hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler her senenin Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere senede iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı, Yİ-ÜFE ve TÜFE oranlarından en düşük imkan göre artırılacaktır.

3 1 Konutlar amacıyla; Hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler her senenin Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere senede iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı, Yİ-ÜFE ve TÜFE oranlarından Memur Maaş Artış Oranı imkan göre artırılacaktır.

TOKİ BAŞVURU ŞARTLARI:

Projeye müracaat yapabilmek amacıyla, müracaat sahibinin;

1- T.C. vatandaşı olması,

2- Projenin olduğu il /ilçe sınırları ortamında 1 seneden az olmamak şartı ile ikamet ediyor olması ya da projenin olduğu il ya da ilçe nüfusuna kayıtlı olması,

3- Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması,

4- Kendisine eşine ve/ya da velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün ya da müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması,

5- Aylık hane halkı gelirinin, en çok net 4.800 TL olması gereklidir (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en çok 4.800 TL olması gereklidir.) (3 1 Konut tarzı hariç)

6- Bir hane halkı adına, yani bireyin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına sadece bir adet müracaat yapılabilecektir.

7- Ayrıca, konut müracaatları yapacak vatandaşlarımızın;

  • 2+1 nitelikli konutlara müracaatte bulunanlar amacıyla 25 yaşını tamamlamaları;
  • 3+1 nitelikli konutlara müracaatte bulunanlar amacıyla 18 yaşını tamamlamaları;
    gereklidir.

TOKİ BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

Müracaat esnasında 2 1 konutlar amacıyla 500 lira,

3 1 konutlar amacıyla bin lira ön kayıt parası alınacak.

Çeşitli nedenlerle proje gerçekleşmemesi ya da hak sahibi olamaması durumunda bu paralar iade edilecektir.

Talep toplama işlemleri bankalar doğrulusunda yapılacak, yurttaşların TOKİ’ye değil, direkt olarak Ziraat ve Halk Bankası şubelerine müracaat etmeleri gerekiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here