Ana sayfa Genel Bilgiler SGK Rapor Parası PTT Sorgulama

SGK Rapor Parası PTT Sorgulama

720
0

SGK Rapor Parası PTT Sorgulama

İş göremezlik ödeneği olarak da adlandırılan rapor parasını PTT aracılığı ile alabileceğiniz gibi tanımlı bir hesabınız var ise oradan da çekebilirsiniz. Rapor parası alabilmeniz için öncelikle işyerinizin raporunuzu SGK sistemine girmesi gerekmektedir. Doktorunuz rapor verdiği anda online olarak SGK hizmetlerine hangi tarihten – hangi tarihe kadar raporlu olduğunu bildirmektedir. Sizin ise tek yapmanız gereken raporunuzu iş yerinize sunmaktır.

Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Öncelikle 3 günden daha az rapor aldı iseniz rapor paranız yatmaz. Bunu belirtelim. 3 gün dahil ve 3 günden daha fazla istirahat raporu alırsanız rapor bitiminde iş yerinizin personel, tahakkuk ya da muhasebe servisi SGK online portalına girerek rapor başlangıç tarihinizi ve bitiş tarihinizi yani raporunuzda yazan çalışabilir tarihini girdikten sonra otomatik olarak SGK sistemine işler. Bu aşamadan sonra yine otomatik olarak e-devlet portalınız sorgulanır. E-devlet üzerinde kayıtlı bir iban numaranız ( banka hesap numaranız ) var ise rapor bitim tarihinden itibaren 7 gün içerisinde banka hesabınıza gönderilir.

Banka Hesabım Yok Ne Yapabilirim

Eğer SGK sisteminde kayıtlı bir banka hesabınız yok ise işlemlerinizi PTT aracılığı ile devam eder. İşte bu aşamada SGK Rapor Parası PTT Sorgulama konusuna dönebiliriz. Bu işlem için PTT’nin resmi web sitesine girerek kendinize online üyelik alabilirsiniz. Online işlemlere girdiğiniz zaman sağ alt köşede yer alan Diğer Ödemeler kısmına tıklayarak paranızın yattığını – yatmadığını ya da ne zaman yatacağını orada görüntüleyebilirsiniz.

Rapor Parası Almak için İpucu:

  • PTT ile uğraşmanıza gerek yoktur. Herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek sadece birkaç dakika içerisinde ve kesinlikle ÜCRETSİZ olarak kendinize bir Vadesiz Hesap açtırınız. Bu aşamadan sonra herhangi bir zaman tekrar iş göremezlik ödeneği yani rapor parası alacağınız zaman ücretiniz bu banka hesabına yatıyor. Sizde hiçbir masraf ödemeden Ziraat Bankası atmlerinden çekebilirsiniz. Hatta Ziraat Bankası ile Vakıfbank arasında anlaşma olduğu için ödeneklerinizi Vakıfbank atmlerinden de alabilirsiniz.
  • Rapor paranız SGK sistemine geçer geçmez SGK size otomatik olarak cep telefonunuza mesaj atıyor. Detaylı olarak kaç TL alacağınız ve hangi tarihte alacağınız mesaj ile geliyor. Bu mesajın ardından size kalan tek şey ATMye giderek paranızı çekmek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here