Ana sayfa Borç Senet ile para veren kurumlar

Senet ile para veren kurumlar

1454
0

Günlük hayatta gereksinimler amacıyla para ihtiyacı duyulduğu anlarda bankalar ya da tanıdık şahıslara başvurularak bu ihtiyacın giderilmeye çalışılmaktadır. Pek çok şahıs amacıyla bankalardan kredi çekmek amacıyla lüzumlu kredi sağlayacak gelirinin ya da kredinin onaylanması amacıyla yeterli sürenin bulunmaması, tanıdık şahıslar bulunmaması ya da bu şahıslarda yeterli paranın bulunmaması gibi nedenlerle değişik kaynaklardan para gereksiniminin giderilmesine çalışılmaktadır. Bu gibi hallerde şahıslar senetle borç para veren şahıslara müracaat ederek bu ihtiyacını giderme yoluna gitmektedir. Senetle borç para veren şahıslar paralarının geri ödenmesi sigortaya almaya yönelik birtakım tedbirler almaktadır.

Borç Para Veren Birey ya da Vakıflar
Senetle vakıflar, zenginler, birtakım kuyumcular, kurumlar, borç verme hususunu iş durumuna getirmiş şahıslar, telefon hattı üstünden para veren şahıslar borç vermektedir. Borç para veren şahıs ve kuruluşlar genellikle belirli bir oran vade farkı uygulayarak senet düzenlemektedirler. Para verecek şahıs ve kuruluşlara belirli bulgular verilmesi gerekmektedir. Bu bulguların kötü niyetli şahıslarca kullanılabileceği akılda tutulmalıdır. Bu nedenle, borç para sağlarken birtakım tehlikeli durumların oluşmaması amacıyla iyi tetkik gerçekleştirme lüzumludur. Birey ya da kuruluşun aslında ne iş yaptığı, hangi nedenle para verdiği, ne kadar vade seviyesi uygulayacağı konular en çok ilgi edilmesi gereken hususların başında gelmektedir.

Vakıflar senetle borç para veren kuruluşlar arasında saymak mümkündür. Belirli gereksinimlerın karşılanmasında yardımlaşma hedefiyle kurulan vakıflar eğitim, sağlık, gereksinim gibi nedenlerla lüzumlu şartları taşıyan şahıslara senetle borç verebilmektedir. İhtiyaç duyulduğunda vakıfların kuruluş nedenlerına ideal olan alanlar araştırılarak dilenen şartların taşınıp taşınmadığına bakılmalıdır. Bu şartların taşınması durumunda başvurulmalıdır.

Zengin şahıslar belirli teminatlar ya da kefiller gösterilerek belirli bir vade farkı gerçekleştirme hedefiyle senetle borç verebilmektedir. Borç almadan evvelce şahsi bulguların verileceğinden kötü niyet olup olmadığı hususu ve ne kadar vade farkı uygulandığı hususu üstünde durulması gereken husustur.

Kuyumcular senetle borç para veren şahıslar arasında sayılmasına karşın her kuyumcu bu hususta etkinlik yürütmemektedir. Senetle borç para veren kuyumcular ise bir kaç değişik şekilde borç verebilmektedir. Bunlardan birisi belirli bir gram altın ya da döviz üstünden borç belirlenmekte borcun ödeneceği gün geçerli olan fiyattan para tahsil edilerek para veren yönünden anaparanın sayısal değeri korunmaya çalışılmaktadır. Diğer bir usul ise senet Türk lirası üstünden düzenlenerek belirli bir vade farkı uygulanmasıdır. Bu husustaki usullerden birisi de belirli bir eşyayı ipotek olarak bırakarak senet düzenlemesi yöntemidir.

Kurumlar doğrulusunda da borç verilebilmektedir. Genelde bu şahıslardan borç alındığında başka senetle borç verenlerden daha yüksek bir vade farkı uygulanabilmektedir. Kimlik verilerinin verilmesi hususu ile ilgili sakıncalar göz önünde tutularak hareket edilmesi ideal olacaktır. Bu hususta itimat sağlandığına emin olunursa senetle borç alınabilir. Senetle borç para vermeyi meslek durumuna getiren şahıslar aradaki vade farkını gelir kapısı durumuna getiren şahıslardir. Yeterli tetkik gerçekleştirdikten sonra vade farkı uygulanarak düzenlenen senet karşılığı borç para alınabilmektedir. Bu bireylerin birçoğu kefil, ipotek ya da paranın geri ödenmesi hususu ile ilgili garanti almaya yönelik emniyet istemektedir.

Faturalı hat cep telefonları üstünden senetle borç para veren şahıslarda bu hizmeti sunmaktadır. Her ay borcun vadesi mobil ödeme hizmeti ile tahsil edilmesine dayanan bu sistemi uygulayan şahıslar bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here