Ana sayfa Finans Senet ile Borç Nakit Para Veren Kuyumcular

Senet ile Borç Nakit Para Veren Kuyumcular

2635
0

Senet ile Borç Nakit Para Veren Kuyumcular

            İstanbul Mecidiyeköy Kuyumcuları Borç Verir Mi ?

İstanbul’da altın borsasının kalbi Mecidiyeköy’dür. Bundan dolayı borç arayan ve para ihtiyacı olan kişilerin ilk olarak yapacağı şey kuyumcudan borç para istemekdir. Şu açık ve net bir şekilde söylenebilirki; bazı esnaflar bazı tanıdıkları kişilere ve özellikle kefil gösterebilen kişiler için para yardımı ve borç veriyor olsa dahi;  yeni gidilen bir yer için hemen elden borç para istemek saçma olur. Bu neden ile gidilen ortamlara kefil ile gidilerek güven sağlayıcı bir adımda bulunulmuş olur.

 Kuyumcuların senet karşılığında para vermesi yasa dışı olduğundan internet sitelerinde araştırması yapıldığında bir sonuç bulunamaz. Aslında gerçek olan çoğu kuyumcu, tefecilik yapıyor. Bu kuyumcular ile iletişim kurabilme isteyenler ya bir tanıdık vasıtasıyla başvuruyor veya özel olarak araştırıp buluyor. Küçük bölgelerde az kuyumcu olduğundan herkes nereden bu şekilde para temin edileceğini zaten bilir fakat büyük şehirlerde ise paranın çokça döndüğü Kapalıçarşı veya Ankara Kızılay çevresinde biraz araştırma yapmak yetiyor. Bazı durumlarda ise tefeci kuyumcuların çevrede adamları oluyor ve bunlar ihtiyaç sahiplerine ulaşıp kuyumcuyla iletişime geçmelerini sağlıyor. Fakat bu uygulamalar kesinlikle yasal değildir. Para veren bir kuyumcu kimliğini belli etmiyor fakat para verecekleri kişileri iyi seçiyorlar. Senetle para veren kuyumcularında tefecilerinde yüksek faiz aldıkları ve bu işin yasa dışı olduğu unutulmamalıdır.

     Borç paraya ihtiyacı olan kişiler kuyumculardan senet karşılığında borç para alabilirler. Senet ile para almak kolay değildir. Çünkü bankaların borç vermediği kişiye güvenip senet antlaşması yapmak gerekir. En güvenli yol ise kuyumcular olsa da daha sağlıklı olan yol ise bankalardan kredi almak olacaktır.

               Senetle borç para veren ilanlara bakılmadan önce, borç para verecek olan şirket veya şahsın ne kadar güvenilir olduğu ve borç vermekteki maksadının ne olduğu araştırılması gerekir. Bu şirketin iyi ya da kötü niyeti araştırılmadan anlaşılma yapılması ve belgelerin okunmadan imzalanması kişiyi sıkıntıya düşürebilir. Bu nedenle borç alacak kişi ya da kuruluşu iyi araştırılmalı, araştırılmadan başvuru yapılmamalıdır.

           Altın, bono, döviz ve para birimleri bozdurulurken bozdurma parası adı altında prim alınır. Turistlerin daha çok bulunduğu alanlarda bu prim işlemleriyle daha çok karşılaşılır. Sarraflar ile kuyumculardan bazıları borç para ilanları vermese de güvendikleri kişilere, belirlenen taksitler karşılığında altın satan kuyumcular vardır.

Borç Para Veriyoruz İlanları Yerine, PTT ve Aktif Bank veya Kurumsal Kuruluş olan KOSGEB Tercih edilmeli

Nakit para ihtiyacı olanlar için  yakın akrabaların üzerine yasal olarak hemde çok düşük faizlerle veya faizsiz kredi veya para bulmak mümkündür.

PTT ve Aktif Bank ortaklığı ile emeklilere kredi vermektedir. PTT’den emekli olarak başvuru yapıldığında kredi notuna bakılmadan doğrudan kredi vermektedir. Bu kredinin alınabilmesi için emekli kişinin,  maaşını PTT’den alması gerekir. Kişi maaşını PTT’den almıyorsa PTT’ye ve kendi bankasına başvuru yaparak maaşını PTT’ye taşıyabilir.

Senet ile para veren kuyumcuların dışında şirketler vardır. Faktöring şirketleri, özel şirketler, döviz büroları, teknolojik mağazalar ya da kredi kartı ile nakit işlemleri yapan şirketler senet ile borç para verebilirler. İhtiyaç çeşitlerine göre yöntemi değişebilmektedir. Alınacak borç para ile ile yeni bir cep telefonu veya dizüstü bilgisayar gibi eşya satın alınacağı durumda kullanılan hattın operatörü ile iletişime geçilebilir.

Senetle Para Almak Güvenli mi?

En başta anlaşılmış olan ödeme miktarı her ödeme yapıldığında tutara uygun senet alınmalıdır. Her zaman temkinli olunmalıdır ve boş olan bir senede kesinlikle imzalanmamalıdır. Bu senetleri kişi kendi el yazısı ile yazması gerekir. Aksi takdirde yaşanabilecek sorunlar karşısında, el ile yazılmış olan senet sayesinde kanuni haklar aranması kolaylaşacaktır. Özellikle büyük şehirlerden Ankara , İstanbul, İzmir, Antalya, Konya, Trabzon, Kocaeli, Tekirdağ ve Erzurum da bu kuyumculara ulaşabilir.

Bankalardan kredi alamayan binlerce insan, senet karşılığında borç almayı araştırmaktadır. Birçok yerlerde senetle para veren kuyumcular bulunmaktadır. Bu işin yasal olarak yapılmıyor, çünkü kuyumcular altın sattıktan sonra altını tekrar alınmış olarak göstererek senet karşılığında borç vermektedir.

 

SENET iLE BORÇ PARA

Bankalar kredi vermemeleri nedenleri arasında en başta kredi notunun düşük olması ve maaş bordrosunun olmaması gelir. Kişi sigortasız çalışıyorsa, bankalar kişinin gelirini bilemediklerinden dolayı kredi başvurularını onaylamazlar. Aynı zamanda kredi notu düşük olan kişinin kredi almasına onay çıkmayabilir. Bu durumlarda bankalarla çözüme kavuşturmak için farklı yöntemler sunarlar, Bu yöntemlerin bazıları;

Kredi notu düşüklere kredi veren bankalar ile işsizlere kredi veren bankalar


Senetle bir yerden para almadan önce bu kişilerin nasıl yapıldığını ve yasal olarak temelinin nasıl atıldığı incelenmelidir. Tefeciden para almak yerine, kuyumcudan alışveriş karşılığında borç para almak çok daha karlı bir durumdur. Sarraf ve kuyumcular ile irtibata geçilerek bu tür iş içinde olup olmadığı öğrenilebilir.

Senet karşılığında para veren yasal şirketler faktöring firmalarıdır. Bu firmalar Bddk lisanslı ve kayıtlı şekilde iş yaparlar. Borç paraya ihtiyacı olan kişi Tam Faktöring, Yaşar Faktöring gibi firmalarla iletişim kurarak senetini paraya çevirebilir. Tabi bu firmalar tefeciler gibi değildir. Senet imzası karşılığında para vermezler, kişiye senet karşılığında para

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here