Ana sayfa Finans Senet ile Altın Satan Kuyumcular

Senet ile Altın Satan Kuyumcular

4013
0

Enflasyon oranlarında ve altında fiyat artışı nedeniyle tüketiciler altın alabilmek için çeşitli yollara başvururlar. Bu yollardan biri ise senetle altın alma alternatifini oluşturur. Bazı internet sitelerine senetle ya taksitle altın satışı ilanları görülebilir. Bu altınlar yatırım için veya para ihtiyacında kullanılır. Özellikle bankadan kredi alamayanların başvurduğu yöntemlerdendir.Senetle Altın Satışı

Senet ile altın satışı günümüzde en sık başvurulan yöntemlerden birisidir. Maddi yönden sıkıntı da olan kişiler, sicil bozuksa ya da kredi notu düşükse bankadan kredi çekemeyeceklerinden, senetle altın satan kuyumcular sayesinde sıkıntılarını giderebilirler. Kuyumcular nakit olarak değil de senet olarak taksitlendirirler. İmzalanmış olan senetler, her taksit ödemesinde birer birer verilir. Borcun bitmesi ile hesap kapatılır. Bu sayede alınan altınlar bozduruldukça ihtiyaç giderilecektir. Kredi kartı limiti az olmasından dolayı genellikle senetle altın alma yöntemi tercih edilir.

Senetle satın alma durumunda kuyumcu kişiden komisyon talep etmektedir. Bu komisyon bankanın vermiş olduğu krediye eklenen faize benzer. Genellikle komisyon oranı %10- %20 olarak değişkenlik gösterir.

Senetle Altın Nereden Alınır?Neredeyse tüm kuyumcular senet ile altın satışı yapar. Farklı kuyumcular ile görüşülerek komisyon oranları hakkında bilgi alınmalıdır. Bankanın ödeme planı oluşturduğu gibi, aynı şekilde bir plan hazırlanmalıdır. Borcunuzun süresinin uzunluğu belirlenmeli ve bu durum kuyumcu ile görüşülmelidir. Bu görüşme internet siteleri üzerinden herhangi bir kuyumcuya ulaşılarak yapılabilir. Bu kuyumculara büyük şehirlerde ulaşmak daha kolaydır. Büyük şehirlerden biri olan İstanbulda  taksitle altın satan pek çok kuyumcu, kuyumcular çarşısında bulunur. Mecidiyeköy’deki kuyumculara internet sitesi üzerindenden ulaşarak taksitle altın satın alınabilir. Bu altınların ortalama vade süreleri 18 ay ile 60 ay kadardır. Kredi kartına 9 taksit de yaptırmak mümkündür.

Ankara’ da bulunan kuyumculara Altındağ Ankara adresi üzerinden ulaşabilir ve buralardan senetle altın alınabilir.

Sosyal medya kullanıcılarından da senet ile altın vereceğini duyuran pek çok kişilerin ilanları bulunur. Bu kişiler genel olarak 48 ay ile taksitlendirerek 50 bin TL değerinde altın verirler.           Senet ile alınabilecek altın miktarları ;

Gram altın, çeyrek altın, Tam Altın, 2,5′ lu altın, Beşi bir yerde (Beşli altın), Adana Burması Bilezik, Trabzon hasır örgüsü bilezik ya da takı seti, Kelepçe türü bilezikler, Hediyelik bilezikler, El işçiliği gerektiren setler ve bilezikler, İşçilik maliyeti olmayan daha uygun fiyatlı takılar, Alyans, Takı seti, Küpe, Külçe altın alınabilir.

Doğu anadolu bölgesinde senetle altın alım yöntemi daha çok rastlanılmaktadır. Bu bölgede kilo ile altın takma geleneği olduğu için, düğün yapacak olan kişiler takıları seçetikte sonra ödemeyi senet yolunu ile yapmayı tercih edebilirler. Özellikle Mardin, Urfa, Hakkari illerinde senetle alma yöntemi daha çok tercih edildiği görülmektedir. Antalya, İzmir, Bursa, Konya illerinde faktoring hizmeti veren firmaların senetle altın uygulaması açıkça görülmektedir.

Taksitle Altın Alma

Senet karşılığında taksitlendirilen gram altın karlı bir iş gibi görünse de, göründüğü gibi değildir. Çaresizliğin getirdiği zayıflıkla bu yönteme başvuran insanlar, aslında hızlı bir şekilde elde ettiği finansman için sevinirlerken, uzun süre olarak düşünerek zararda olduklarının farkına varamazlar. Altına yatırım yapan kişiler altının değerlerini takip ederler ve fiyat düşer düşmez hemen yatırımlarına eklerler. Alınacak olan altının fiyatı gram o anki değer üzerinden hesaplanır. Anlaşma karşılığında senetler alındıktan sonra, altın fiyatları değişebilir ve bu durum karşısında herhangi bir hak talep edilemez. Çünkü yapılan anlaşma sırasındaki tarih geçerli olacaktır. Altın kuyumcudan alınabileceği gibi, finansmandan altının gramı değer olarak ne kadara karşılık geliyor ise o değeri kadar nakit alabilirsiniz. Anaparaya eklenen faiz miktarı düzenli bir şekilde ödenmesi gerekir. Çünkü, Senet hukuki yaptırımları olan belge olduğundan dolayı ödeme yapılmadığı takdirde işler dahada zorlaşır.

Senetle altın alma yöntemi irdelendiği zaman, bankaların vereceği kredilerden daha da zarar ettirdiği anlaşılıyor. Ancak acil para ihtiyacı durumları için faturalı cep telefonlarının daha çok tercih edildiği gözlenir. 

Senetle Altın Satışı Yasallığı

Bu yöntem Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ nun yaptığı bir uygulaması olmadığı için yasal olarak kanunları desteklediği bir yöntem olduğunu söylenemez. Fakat tefecilik uygulaması  Türk Ceza Kanunu’ nun 241. maddesi ile yasaklandığından kesinlikle yasal değildir. Tefecilik uygulamasını amacı gelir sağlamak için borç para vermektir ki tefecilikte eklenen komisyon değerleri ile yasal olmadığı açıkça ortadadır. Tefecilik uygulayan kişiler TCK’ ya göre 2 yıldan 5 yıl arasında hapis cazası uygulanır. Ayrıca adli para cezası da eklenir. Serbest piyasa kurallarına göre kuyumcuların senetle altın satma yöntemini uygulamalarında kanunlara aykırı bir sorun teşkil etmemektedir. Fakat haksız kazanç elde etmek için gereğinden çok daha fazla komisyon uygulayan kuyumcunun bu uygulaması tefecilik suçu olarak kabul edilecektir.

Kredi notu düşük ve kuruluşlardan kredi alamayan kişiler, acilen para ihtiyacı olduğunda kuyumcudan senetle altın alabilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here