Ana sayfa Finans Para Biriktirmenin Temeli

Para Biriktirmenin Temeli

439
0

Her zaman daha çok paraya ihtiyacımız oluyor. Özellikle de bir şey alacağımız zaman, kenarda paramızın olması bizleri hayli mutlu eden bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Fakat gelin görün ki para biriktirmek, sandığımız kadar kolay olmuyor. Muhakkak bir şekilde kendimizi düze çıkartmamız gerekiyor ve ardından bu işlere kalkışmamız gerekiyor. Sizler de para biriktirmenin temeli hakkında bilgi almak istiyorsanız; yazının devamını okuyabilirsiniz. Bu sayede hem daha fazla para birikimi yapabileceğinizi göreceksiniz hem de kendinizi bir şekilde ilerleyen zamanlar içinde garanti altına almış olacaksınız.

Para Biriktirmek Adına

Birikimin adresi: Öncelikle bir hedef doğrultusunda hareket etmelisiniz. Bu para nereye gidecek ve aynı zamanda nereye harcanacak, bunun bilincinde olmanız gerekiyor. Kimileri için bu durum ev olurken kimileri için araba veya eğitim olacaktır. Bu durumda paranın gideceği yeri kafanızda belirlemeli ve finansal adres hakkında bilginiz olmalıdır.

Öncelikleriniz olsun: Hedeflerinizin belli bir sırası olmalıdır. Her an her şeyi istemek maalesef mümkün değildir. Önce ev mi ihtiyacınız yoksa araba mı buna karar verin ki daha iyi birikim yapabilesiniz.

Hayal payı: Hayal ve hedef arasında elbette bir fark bulunur. Öncelikle hayal edeceksiniz ve ardından hedeflerinize koşar adım gideceksiniz. Her ay ne kadar para koyabilirsiniz, bunun belirleyin ve yazın.

Yağlı alan: Vücudumuzda istemediğimiz yağlar bulunur ve bizler bir şekilde yediklerimize dikkat ederek ya da hiç yemeyerek o yağlardan kurtulmayı amaçlarız. Sizler içinde böyle olmalıdır. Harcamalar açısından en yağlı bölgeyi belirleyin ve azaltmaya, minimuma indirmeye çalışın.

İlk iş: En güzel para biriktirme yöntemi olarak, harcayarak biriktirmek teoremini ortaya atıyoruz. İlk olarak aldığınız paranın içinden, birikiminiz için para ayırın. 

Satın almada önce düşünün: Alacağınız her ürün için kendinize ihtiyacım var mı ya da yok mu diye düşünün. Bu alışveriş kuralı olarak yazılı olmasa da bilinen bir durumdur.

Güvence: Hayat karşımıza neler çıkarır bu pek de bilinmez. En az 3 aylık mecbur ihtiyaçlarınız için para biriktirmek sizleri rahatlatacaktır. 

Otomatik: Hesaplar arasında geçiş artık otomatik olarak yapılır durumdadır. Maaşınız yattığı zaman bir kısmı otomatik olarak başka hesaba yatsın ve o parayı unutun.

Birikimi arkadaşı: Unutmayın ki insan, vakit geçirdiği 5 arkadaşının ortalamasıdır. Bu durumda kendinizi birikim arkadaşı edinin ve işler daha kolay ilerlesin.

Cepteki para: Cep telefonlarınız veya televizyonlarınız için çeşitli uygulamalar satın almış olabilirsiniz. Ne kadar ihtiyacınız var, düşünün.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here