Ana sayfa Finans Neden Mutlu İnsanlar Daha Fazla Para Kazanıyor

Neden Mutlu İnsanlar Daha Fazla Para Kazanıyor

679
0

Neden mutlu insanlar daha fazla para kazanır?

Genellikle zenginliklerin mutluluk yarattığı varsayılır. Aslında, pek çok çalışma mutlu olmak için gereken sihirli para miktarını bulmaya çalıştı, 2010’da Princeton Üniversitesi tarafından yayınlanan bir araştırma bile, bir milyondan fazla dolar kazanana kadar, maaşınız arttıkça mutluluğun arttığını tespit etti. Her yıl, mutluluğunuz kazançlarınızla birlikte artar. Purdue Üniversitesi tarafından yapılan daha yeni bir araştırma, yıllık kazanılan 1 milyon dolar paranın hala rahat bir yaşamın hedefi olduğunu, ancak gerçek yaşam memnuniyeti için ideal gelirin yılda yaklaşık 2 milyon dolar olacağını tespit etti.

Fakat daha büyük mutluluk üreten zenginlik yerine, bunun tersi geçerli olabilir: mutluluk daha fazla zenginlik yaratmanıza neden olur ve bu fikri destekleyen birkaç çalışma vardır.

Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Ulusal Bilimler Akademisi Bildirilerinde yayınlanan bir makalede, yaşam doyumu daha yüksek olduğunu bildiren ergenlerin ve genç yetişkinlerin yıllar geçtikçe daha fazla kazandığı ortaya çıkmıştır.

Peki, işte daha iyi bir performans sergilemek ve kazancınızı arttırmak ister misiniz? Evet ise, neden mutlu insanların daha fazla para kazanabileceği hakkında bir fikir edinmelisiniz.

Mutlu insanlar olumlu bir görünüme sahiptir

İnsan kaynakları uzmanı ve Rising Star Resume’un kurucusu olan Lynda Spiegel’e göre danışmanlık hizmeti ve müfredat oluşturma komitesi , mutlu çalışanların daha fazla para kazanma eğiliminde olduğunu, olumlu bakış açıları ile yeni fırsatları ve yeni deneyimleri ortaya çıkardığını söylemektedir.

“Gelirlerini artırmak için daha iyi bir fırsat öngören zorlukları kabul ediyor ve risk almak istiyorlar” dedi. Kötü kararları kişisel bir başarısızlık olarak algılamak yerine bir öğrenme fırsatı olduğuna inandıklarını ekledi.

Mutlu insanlar daha az hasta olur

Mutluluk genel refahta önemli bir rol oynayabilir. Mutlu çalışanlar hastalık nedeniyle ofise daha fazla zaman ayırıp daha az zaman harcamak eğilimindedir. Wesleyan Üniversitesi tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, çok mutlu olmayan çalışanlar, mutlu çalışanlara oranla yılda ortalama 15 gün daha fazla hastane raporu kullanmakta ve 10 yıl daha az yaşamaktadırlar.

Mutlu insanlar daha üretken

İngiltere, Coventry’deki Warwick Üniversitesi’nden araştırmacılar, mutluluk ve verimlilik arasında doğrudan bir ilişki buldular. Ekonomi profesörleri Andrew Oswald, Eugenio Proto ve Daniel Sgroi, “Mutluluk ve Verimlilik” başlıklı makalelerinde, rastgele seçilen ve kendilerini mutlu hissetmek isteyen bireylerin, yüzde 12 oranında daha iyi bir üretkenliğe sahip olduklarını kanıtladıklarını yazdı.

Motive edici öğretim görevlisi Dan Stotridge’e göre, patronlar morallerini geliştirmek ve sağlıklı bir çalışma ortamını teşvik etmek için personellerinin mutlu insanlardan oluşmasını istiyor. “Bu tek başına mutlu insanlara rekabet üstünlüğü sağlıyor.

Mutlu insanlar sorunun bir parçası değil çözümün bir parçası olmak için emek sarfediyor.

Davranış teorisyeni ve liderlik koçu Linda Tallery, çoğu insanın sorunun bir parçası olmaktan, işyerinde yanlış olan her şeyden, patronlardan ya da meslektaşlarından şikayet etmekten hoşlandığını söylüyor. Öte yandan, mutlu insanlar sorunlara çözüm bulma eğilimindedir.

Mutlu insanlar kendilerine yatırım yapar.

LexION Capital’in kurucusu ve CEO’su Ellen Kaplan’a göre, mutlu insanlar daha fazla para kazanıyorlar çünkü her zaman gelecekleri için eğitim, egzersiz ve yatırımlarla kendilerini geliştiriyorlar.

Ayrıca, kişinin şahsına yatırım yapmasının gerçeği de mutluluğu teşvik eder. Kaplan, “Müşterilerim yatırım yaptıklarında genel olarak daha mutlu olduklarını anladım, çünkü kendinize yatırım yapmak sizin için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir” diyor Kaplan.

Daha fazla mutlu olmak ve mutlulukla para kazanmak için 5 ipucu.

Kendinizi mutsuz düşünüyorsanız veya daha mutlu bir insan olmanın yollarını bulmak istiyorsanız, mutluluk düzeyinizi artırmak için yapabileceğiniz şeyler vardır. Bu beş ipucunun ardından daha fazla profesyonel fırsat keşfedeceksiniz ve daha yüksek gelire sahip olacaksınız.

1. Sosyal bir kişi olun

Mutluluk Avantajı’nın yazarı ve GoodThink’in kurucusu olan Shawn Achor, başkalarına sosyal destek sağlamanın kendi mutluluğunuzu sürdürmenize yardımcı olduğunu söylüyor. Meslektaşları ve işyerinden arkadaşları ile sosyal hayatta vakt geçiren insanların çalışırken grup halinde 10 kat daha fazla verim gösterdiği görülmüştür.Bu sebepten iş yeri arkadaşlarınızı sosyal hayatınıza katmanızı tavsiye ederiz.

2. Her gün olumlu bir egzersiz yapın

Sabah uykusunu açmanın en iyi yollarından biri de egzersiz ve meditasyondur. Her sabah uykunun ardından ya da işyerinde iyi hissetmediğiniz bir anda bir iki ufak egzersiz ve meditasyon ile daha olumlu sonuçlar elde edebileceksinizdir.

3. İltifat edin

Her gün, kendinize beş iltifat yazın ve bunu 30 gün boyunca tekrarlayın. DeStress to Success’ın yazarı Leo Willcocks’a göre, bu sizi kişisel gücünüze sokacak ve kendiniz hakkında daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

4. Olumlu tarafı arayın

Kontrol edemediğiniz birçok şey var, ancak durum hakkında düşünme şekliniz de dahil olmak üzere yapabileceğiniz birkaç şey var. Psikoloji Günlüğüne göre Bugün düşüncelerinizi değiştirmenin zamanla beyninizi fiziksel olarak değiştirdiğini gösteren çalışmalar var. “Bilişsel davranışçı bir terapist olarak, insanlar düşünce kalıplarını değiştirmeyi öğrendiklerinde ne olduğunu ilk elden gördüm”diyor. Bu makalede Amy Morin insanlar sadece daha iyi hissetmekle kalmıyor, davranışları da değişiyor “dedi.

Örneğin, işiniz hakkında iyi hissetmeyi seçerseniz, beyninize yapmaktan hoşlandığınız bir şey olduğuna dair sinyaller gönderirsiniz ve sonuç daha iyi çalışacağınız ve daha verimli olacağınız şeklinde olacaktır.

5. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayı bırakın

Liderlik eğitimi ve örgütsel etkinlik konusunda uzmanlaşmış bir danışmanlık şirketi olan  Kapela Liderlik Çözümleri Başkanı ve kurucusu Jené Kapela, “Mutlu olmayacaksınız ve başkalarının sizin için neyin iyi olduğunu düşündüğünü göz önüne alarak hayatınızı yaşamaya çalışırsanız tatmin olmayacaksınız” dedi. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmak yerine, değerlerinizi destekleyen kararlar verin ve refahınızı artıracak şeyler yapın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here