Ana sayfa Finans Merkez Bankası Faiz Kararı ve Enflasyon

Merkez Bankası Faiz Kararı ve Enflasyon

601
0

Merkez Bankası 2018 Yılını Nasıl geçirdi?

2018 yılı Merkez Bankası için zor bir yıl oldu. Şüphesiz bazı yapılan adımlar, alınan kararlar, enflasyonda oluşan yükselişler Merkez Bankası’nı zor sürece soktu.

Bu durumda Merkez Bankası, bu zorlu süreci nasıl geçirdi? Öncelikle PPK Ocak toplantısında faizlerde bir farklılık yapmayarak sabit tuttu. Mart toplantısında yine herhangi bir değişikliğe gidilmedi. Kur 3.90’lı seviyelerde fiyatlandı. Trump’ın Mart’ta çelik ve alüminyumda ek vergi kararı alması kurda değişikliği başlamış oldu. En çok gözle görülen oynama ise doların 4 TL üzerindeki hareketi olmuştu. Merkez Bankası ilk faiz artırımına Nisan toplantısında gitti. Geç likidite penceresini 75bp (puan) artırarak yüzde 13,50’ye çıkardı. Enflasyon ve ithalat fiyatlarındaki artış nedeniyle faiz artışına giden TCMB karar sonrası kur yine 4 TL üzerindeki fiyatlamasına devam etti. Mayıs toplantısında; TCMB takviminde olmayan olağanüstü toplantısıyla 300bp (puan) faiz artışına gitti.GLP faiz oranını yüzde 16,50’ye çıkardı. Merkez Bankası faiz artışı enflasyon ve dövizdeki hareketliliği neden gösterirken, rekor tazeleyen dolar 5 TL civarlarından 4,50 TL seviyelerine geriledi.

FAİZ ORANLARI TOPLANTISI

TCMB haziran ayı toplantısında, Geç Likidite Penceresi (GLP) faiz oranını 125bp daha artırarak yüzde 17,75’e yükseltti. Temmuz toplantısında herhangi bir değişikliğe gitmeyen TCMB piyasa dinamiklerini izleyeceğini ve para politikasındaki sıkı duruşun süreceğini belirtti. Ağustos ayında dolar kuru tarihi yükseliş yaşadı.7.25 TL’lere kadar yükselen kur karşısında TCMB faiz alternatifi dışında zorunlu karşılıklarda indirime gitti.3/2 rakamına çeken TCMB buradan bankalara kaynak sağlamayı düşündü. Ve zorunlu karşılıklarda indirim hamlesinin yanı sıra swap oranlarında da daraltmaya gitti. Eylül ayında enflasyonun yüzde 18’lere gelmesi doların ateşinin düşmemesi ile TCMB piyasa beklentisi üzerinde rekor bir artış yaparak faizleri 625 baz puan artırdı.GLP faiz oranı yüzde 24’yükseldi. Ekim ayında enflasyonda son 15 yılın zirvesini yaşadık. Yüzde 24,52’lere yükselen enflasyon karşısında TCMB herhangi bir müdahaleye gitmezken. Aralık ayında petrol fiyatlarındaki düşüş ve enerji fiyatlarında gelen indirimlerle gelen enflasyon yüzde 21,62’lere geriledi.

Merkez Bankası’nın 2018 yaşadığı zor dönemden sonra 2019 yılına nasıl bir giriş yapacak merak konusu oldu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here