Ana sayfa Kredi Kartı Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

785
0

Günümüzde hemen herkeste kredi kartı bulunuyor. Bilindiği üzere öğrenciler de kredi kartı sahibi olabiliyor. Herhangi bir geliri olmayan kişiler, kredi kartlarına olan borçlarını ödemediğinde veya geliri olup da ödemelerini aksatanlarda kartlar kullanıma kapatılabiliyor. Özellikle, 3 dönem üst üste kredi kartı borcunu ödemeyen müşterilere kart kapama işlemi uygulanıyor. Kartın kapatılmaması için, en azından asgari tutarın ödenmesi şart.

Kredi Kartının Kullanıma Kapatılma Sebepleri Nedir?

Kredi kartlarının kullanıma kapatılması birçok nedene bağlıdır. Örneğin; kredi kartı çalınmış olabilir. Bu durumda kartı kullanıma kapatmak, kartın asıl sahibi açısından en mantıklı yoldur. Böylece, kartın kullanılması engellenmiş olacaktır. Başka bir sebep; kredi kartı borcunun zamanında ödenmemesidir. Bazı bankalarda ilk ay asgarisi bile ödenmeyen kartlar diğer ay kapatılabiliyor. Bazı bankalar da 3 ay üst üste ödeme olmaması durumunda kartları kullanıma kapatıyor. Bu durum, tamamen bankanın kendi politikası ile ilgilidir. Kartın kullanıma kapatılması hali, sözleşmede müşteriye imzalatılan bir maddedir. Müşterilerin buna karşı çıkma hakkı bulunmaz.

Kayıp veya Çalıntı Kredi Kartının Kullanıma Açılması Nasıl Gerçekleşir?

Çalınan ya da kaybolan kredi kartı durumunda, ilk yapılması gereken işlem müşteri hizmetlerini aramaktır. İlgili hattan kartın çalındığı veya kaybolduğu belirtilmeli, kartın blokesi sağlanmalıdır. İşlem sonunda kart kullanılamaz duruma gelecektir. Kredi kartının tekrardan kullanıma açtırılması istenirse, yine müşteri hizmetleri aranmalıdır. Gerekli kimlik bilgiler teyit edildikten sonra kartın kullanımı açılması gerçekleşir. İlgili bankanın herhangi bir şubesine giderek, kartın kullanıma açılması söz konusudur. Ancak, internet bankacılığı ya da mobilden bu işlem yapılamıyor. Bunun nedeni de; kimlik teyidinin ancak şubelerden ve telefon bankacılığından yapılıyor olmasıdır.

Borçtan Dolayı Kapanan Kredi Kartını Kullanıma Açtırmak Nasıldır?

Borçtan dolayı kredi kartı kapandıysa; kartın kullanıma açılmasının tek yolu borcunu ödemektir. Bankanın ATM kanalından ödeme yaparak ya da banka hesabından havale veya EFT işlemi ile kredi kartı borcu ödendiği zaman, kart otomatik olarak kullanıma açılacaktır. Ödeme yapılması gereken tutar asgari veya borcun tamamıdır. Minimum asgari borç tutarı karta yatırıldığı zaman, kredi kartı kullanıma açılır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here