Ana sayfa Finans Krizden Etkilenmemek İçin Ne Yapılmalıdır?

Krizden Etkilenmemek İçin Ne Yapılmalıdır?

448
0

Kişisel bir şekilde veya tamamen şirket odaklı bir şekilde baktığımız zaman; krizden etkilenmemenin elde olmadığını görebiliyoruz. Gerek ülke içinde ki olsun gerek ise de ülke dışında ki durumları baza aldığımız zaman; uçlarının bir noktada bizlere de değdiğini görebiliyoruz. Bu durumda, krizden etkilenmemek için ne yapılmalı sorusu aklımıza geliyor. Elbette bir şeyler yapılmalıdır, en azından bir önlem alınmalıdır. Fakat, fikirsel olarak düşünülüyor olsa bile; konu uygulamaya geçildiği zamanlarda, üstesinden pek gelebildiğimizi söyleyemeyiz. Krizi en az hasar ile atlatmak için neler düşünmeliyiz, buna bakalım.

Kriz Anında Yapılması Gerekenler

  • Şirketler, kriz dönemlerinden en az hasarla kurtulmak isterler. Bu durumda yapılması gerekenlerin başında şüphesiz ki; küçülmeye gitmek olacaktır. Eğer 10 kişilik bir şirket pozisyonundaysanız; 2 kişiyi eğer 100 kişilik bir şirket pozisyonundaysanız ise; 20 kişiyi işten çıkartabilirsiniz. Bu hem sizin hem de geleceğiniz için en etkili yöntemlerden birisi olacaktır.
  • Evet, bir kriz var ve biz bunu en iyi şekilde atlatmaya çalışıyoruz. Ama karalara bağlanmaya hiç gerek yok. Üretim fazlası ürünleri veya ürünlerinizi biraz indirimden satabilirsiniz. En azından müşterilerinize: sizler için bunlar yaptık imajını yansıtabilirsiniz. Bu sayede tamamen krizin etkilerinden çıkmış sayılmıyor olsanız bile; kriz sizi teğet geçebilir.
  • Önlem almayı unuttunuz! Unutmayın ki her kriz gelmeden önce haber verir aslında. Bazen bir ay önceden, bazen bir hafta önceden ama muhakkak siz bunu anlarsınız. Bu bakımdan dolayı da önlem almak, en doğru seçeneklerden birisi olacaktır.
  • Kriz, paranın bir yerde değer kaybetmesi anlamına gelmektedir. Ama bir ülke krizden etkilenmiş ise; bir diğer de etkilenecek diye bir şey yok. Bu bakımdan dolayı da krizden etkilenmiş veya etkilenmesi muhtemel dahi olmayan ülkelerin para biriminden, birikim yaparak şirketinizi ayakta tutabilirsiniz.

Kişinin Krizden Etkilenmemesi İçin

  • Dursun, zamanı geldiğinde kullanırız düşüncesiyle sakladığınız yastık altı paralarınızdan, artık vazgeçmelisiniz. Ölü para olarak değerlendiren bu para; ne ekonomiye katkı sağlar ne de size. Paraları harcamanın tam zamanı, zaten zor günler için konulmuştu.
  • Paranızın değerini bilmek ve aynı zamanda, paranızın neye yatırım olacağını önceden kestirebilmek en doğru seçeneklerden birisi olacaktır. Gerek bir yatırım uzmanı gerek ise de finansçılarla, paranızın durumunu önceden konuşarak; krizin teğet geçmesini sağlayabilirsiniz. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here