Ana sayfa Finans Kriz Tüketiciyi Nasıl Etkiler?

Kriz Tüketiciyi Nasıl Etkiler?

576
0

Ülkeler, kimi dönemlerde üstesinden gelemeyeceği zorluklar yaşamaktadırlar. Bu bakımdan dolayı da gerek tüketici olsun gerek ise de üretici olsun farklı zorluklarla savaşmak durumunda kalırlar. Bunların en büyük etkilerini kriz dönemlerinde görüyoruz. Ekonomik kriz, 7’den 70’e herkes üzerinde etki bırakan bir durum yaşatıyor. Ekonomik kriz, ülkelerin durumlarını güçlüğe zorluyor ve bu bağlamda tüketicide kendine bu krizden bir pay çıkartmak durumunda kalıyor. Kriz, tüketiciyi nasıl etkiler boyutunu düşünüyoruz, bundan önce krizin anlamına bakmakta fayda var. 

Kriz Nedir?

Kontrol edilmesi güç durumlar ve aynı zamanda bu durumların beklenmeyen zamanlarda meydana gelmesi durumunu yansıtmaktadır. Başka bir açıdan bakacak olursak; buhran ve ülkenin girmiş olduğu bunalım dönemi olarak da adlandırılmaktadır. Bu bağlamda etkiyi, ülkede yaşayan insanlar görmektedir. 

Krizin Tüketici Üzerindeki Etkisi

Kriz ortamında, herkes kendi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmekle yükümlüdür. Bu bakımdan dolayı da; özellikle de işletmeler, krizi en az hasarla atlatmak adına farklı yollara başvurması gereken kuruluşlardan birisi olmaktadır. İşletmeler, kriz ortamında sıyrılmak için; müşteri portföyünü, pazarlama karmasını ve stratejilerini değiştirmeyi, yapılması gerekenler listesine eklemelidir. 

Sadece işletmeler bağlamında bakmamak gerekiyor. Krizin aynı zamanda tüketici üzerinde de bıraktığı etki; tartışılamayacak boyuttadır. Bu bağlamdaki etkilerinden söz edecek olursak; tüketiciler özellikle yaşam standartlarını tekrar gözden geçirmelidirler. Daha geniş bir ifadeyle; tükettiği ürünlere dikkat etmekle birlikte, ürünlerin fiyatları konusunda da kendisine bir çizgi belirlemeli ve bir süre o çizgide ikamet etmelidir. Bu sayede en az hasarla kriz dönemini atlatmış sayılabilir. 

Tüketici Kriz Döneminde Ne Yapmalıdır?

Tüketicinin kriz döneminde yapması gerekenler, oldukça basit olmakla birlikte; kısa bir zamanı kapsayacaktır.

  • Daha önce başkaları tarafından yapılan işler, bir süreliğine dahi olsa sizin sorumluluğunuza geçmelidir.
  • Alışılmış bir düzen var; gerek marka giyinmek gerek ise de pahalı mekanlarda vakit geçirmek. Bunlar bir süreliğine kenara bırakılmalıdır.
  • Alışverişler çok daha dikkatli ve hesaplı yapılmalıdır.
  • O ay satın almak istediğiniz herhangi bir ürünü, bir ay sonraya veya daha uzun vadeli bir zamana aktarabilirsiniz.
  • Gereksiz yere harcanan lüks gelirde, kısıtlamalara gidilmelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here