Ana sayfa Finans Kripto Para Bitcoin Nedir ve Ne Kadar Güvenlidir ?

Kripto Para Bitcoin Nedir ve Ne Kadar Güvenlidir ?

648
0

Kripto Para Bitcoin Nedir ve Ne Kadar Güvenlidir ?

Kripto Para Bitcoin Nedir ?

Bitcoin sanal para biriminin ne olduğunu anlamak isteyen birinin ilk sorusu şu olabiliyor çoğu zaman peki ama kim buldu ve ne amaç için ?
Bu sorunun cevabı aslında birçok platform ve ülke araştırmalarında incelenmekte ve birçok manipulasyon ve spekülasyon fikirleri paylaşılmaktadır. biz objektif olarak yorumlayalım.

İlkkez Bitcoin tanımı ve neleri içerdiği 2009’da kriptografi e-mail listesinde Satoshi Nakamoto nezdinde basılmıştır. Satoshi 2010’un sonuna doğru kendisi hakkında herhanği bir bilgi vermeden projeden çıkmıştır. Satoshi’nin etkisi yaptığı değişimlerin başkaları tarafından kabul görmesine bağlıydı ve bu sonuçla Bitcoin’i kontrol eden o değildi bu mümkünde değildi. Dolayısıyla Bitcoin’i mimarileyenin kim olduğu günümüzde ancak kağıdı kimin bulduğu kadar önemlidir.

Kripto sanal para bitcoin, güvenli olması için tasarlanan dijital para veya diğer bir uygulama biçimi olarak kullanılan eşlerarası karşılaştırmalı bir ağa ait bir değer parçasıdır. Birçok kripto para global, gizli kullanıcı içeren, güven gerektirmeyen (trustless), herhangi bir devletin tekelinde olmayan merkezsiz ve sansüre dayanıklı dijital para birimidir.

Herhangi bir merkezi olmayan bu mutabakat ağının en çarpıcı gelen ve finans kurumlarından ayırt eden yanı ise alışverişte bir aracı kuruma komisyon ödememektir, blockchain teknolojisi kullanan bu güvenli ağ üzerinde kullanıcılar birbirlerine ücretsiz olarak transferler yapabilir.

Ne tür bir risk içerebilir ?

Öncelikle bitcoin’i bir yatırım aracı olarak görüyorsan kesinlikle bir finans kurumundan kredi çekip bu işe bulaşmamanız gerekir eğer elinizde bir miktar paranız var ve bu parayı sizin için bir önem teşkil etmiyorsa iyi ve küçük yatırımlarla kişisel tecrube ve analizlerinizle kazanmak size hem heycen ve hem güven verecektir.

Öncelikle birçok paylaşım ve forum ağları, telegram ve benzeri birçok grup vardır bunlara bulaşmanızı tavsiye etmeyiz ! hiç anlamadan bir bakmışsınız elinizdeki paranız eriyip gidivermiş, Şöyle düşünmekte fayda vardır biri neden benim paramı daha çok para yapsın? çıkarı ne ? bu para kazanma sırrı değilmi öyleyse kendisi veya kendileri bu sırrı benimle neden paylaşsın ?

Ne Kadar Güvenli Bir Paradır Bitcoin ?

Bitcoin arkaplan mimarisi – protokolleri ve kriptografisi gereği çok yüksek güvenlikli bir geçmiş kayıt teknolojisine sahiptir ve Bitcoin ağı büyük ihtimaller çıkarımı ve uzman yorumlarına göre global ağ olarak en çok yayılmış bilgisayar yazılımı projesidir. Bitcoin’in en zayıf görülen özelliği kullanıcı taraflı yanlışlarıdır.

İşlem yapabilmek için gerekli olan özel anahtarları içinde bulunduran Bitcoin cüzdanı yanlışlıkla silinebilir, kaybedilebilir veya çalınabilir. Bu fiziki paranın dijital bir yapı olarak saklanması gibidir. Herneyseki kullanıcılar paralarını koruyabilmek için güvenlik paketlerini kullanabiliyor ya da çok sağlam güvenlik oranı vadeden ve kayıpların garantisini veren kurumları kullanabiliyorlar.

Blockchain Teknolojisi

genellikle bitcoin’in arka planını açıklayan teknoloji olarak dile getirilen ancak çok daha geniş bir kullanım alanı olan teknolojidir. genellikle ne olduğu ve hangi problemi çözdüğü anlaşılmamaktadır. kısa bir ifade ile blockchain distributed peer-to-peer system’lerdeki integrity problemine çözüm getiren teknolojidir.

bir yazılım kompleksinin amacı zamana göre değişken olabilir. örneğin oyun oynamak, internette gezinmek için size hitap eden farklı yazılım sistemleri kullanırsınız. ancak bu amaçları gerçekleştirebilmek için arka planda farklı bazı işler yapılır. mesela bir yazılımın kodlanması gerekir. bu yazılımı kodlamak için de birçok programlama dili kullanılabilir. kodlama amacıfarklı fonksiyonlar gösterse de yazılım aynı amaca hizmet ediyor olabilir.

herhangi bir x yazılım , kodlama dilinden hariç fonksiyonel farklılıklar da gösterebilir. 2 çekirdek yazılım kompleksi (software architecture), merkezi (centralized) ve dağınık (distributed) mimarilerdir. bu mimarilerin ana fonksiyonları verilerin nasıl işlenilip, kullanıldığına göre birbirinden ayrılır. çekirdek yapıda sistemsel içindeki tüm bilgisayarların koordinasyonu bir merkezden yapılır ve veri alışverişi bu merkez aracılığıyla olur. dağınık mimaride ise tüm bilgisayarlar eşit konumdadır, hepsi sisteme katkı sağlar ve sistemi kullanır.

dağınık mimaride temel problemlerden biri kompleks ve senkorizasyon sorunudur. tüm bilgisayarlar aynı konumda olduğundan ve koordinasyonu sağlayan bir merkez olmadığından ötürü herkesin aynı anda aynı bilgiye erişimini sağlamak zordur. bu problemi filtre etmek için kullanılan teknoloji ise blockchaindir. yani dağınık sistem’lerdeki bütünlük problemine çözüm getiren teknoloji blockchaindir. bitcoin bir dağıtılmış sistemdir farklı yollar ile bitcoin içindeki uyumu ve güvenliği sağlayan teknoloji de blockchaindir.

Kurumlar ve Karar vericiler tarafından alınan Güvenlik Önlemleri ?

2015 yılından beri sanal paraların günlük işlem hacmi giderek ve katlanarak arttılar, bu da devletlerin ve finansal devlerin alğılarını kripto alanına dikmesine neden oldu. Örnek vermek gerekirse ABD merkezli borsalarda anti-kara para aklama (ALA) sistemi ve kimlik doğrulama (KYC) sistemleri düzenlemeleri yapıldı. Bu düzenlemeler her cüzdanın kullanıcısını belirledi ve her kullanıcının hesap açmak ya da fiyat para birimine dönüşüm gerçekleştirebilmesi için kimlik bilgilerini beyan etme zorunluluğu getirdi bu türkiyedeki bu işi yapan aracı kurumlardada 2016 yılından itibaren uygulanmaya başlamıştır.

Kripto para düzenlemeleri IMF tarafından desteklendi. Ek bir açıklama olarak IMF başkanı Christine Lagarde ; ülkelerin düzenlemeler yaparak Blockchain teknolojisinin önünü açabileceklerini ifade etti.

Yine de anonim alım satım yapmak mümkün mü ?

Tepeden zirvelere alım satım platformları açısal olarak pono veyahutta forum olarak kullanılabiliyor ve potansiyel alıcılar ilanlara cevap verip kendi ödeme şekillerini seçebiliyorlar. Öte yandan merkezsiz borsalar kimlik bilgileri istemiyor ve alıcı ile satıcının biraraya gelmesini sağlıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here