Ana sayfa Finans Kredi Notunu Yükseltmek

Kredi Notunu Yükseltmek

829
0

Kredi notunu yükseltmek için kredi geçmişi oluşturularak kredi notu değişikliği yapılabilir.

Çoğu insan bilinçlendirildiği için kredi notunun ne kadar önemli olduğunun farkında. Bu nedenle bu notu yükseltmek için çaba ve arayış içindedir. Gün geçtikçe artan borç krizinin kapatılması için gereken krediyi alabilmek kredi notlarına bağlıdır.

1. Kredi Notu Kontrol EdilmeliKredi notunuzu yükseltmek için yapılması gereken ilk adım, notlu risk raporunu incelemektir. Bu rapor hesap, borç, limit hakkında geniş bilgi almayı sağlar.

Notlu risk raporuna, Kredi Kayıt Bürosu’nun Findeks platformu üzerinden bankalar aracılığı ile veya kredi notu öğrenerek, ulaşılabilir.

.

Kredi notlarını belirleyen bazı faktörler vardır ve bu faktörlere göre düzenli hesaplama yapılır. Bu notların aralık değerleri :

Kredi notu aralığı 700- 1099 ise Orta risk grubundadır. Kredi kullanma ihtimali ise düşüktür.

Kredi notu aralığı 1100-1499 ise Az Risk grubundadır.  Kredi Kullanma İhtimali gelire bağlıdır. 1500-1699 arasında olan kredi aralığının risk grubu iyidir. Kredi kullanım ihtimali ise yüksektir. 1700- 1900 aralığında olan notlar çok iyi risk grubundadır. Kredi kullanım ihtimali çok yüksektir.  Bundan dolayı kredinin notunun yükseltilmeye çalışılması veya üst seviyelerde tutulması gerekir.

2. Kredi Notunu Etkileyen FaktörlerKredi notunuz bazı etkenlere göre hesaplanır. Kredi notunu etkileyen nedenler bilindiği takdirde kredi notu belirli seviyede tutulabilir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?Kredi notunu etkileyen 5 etmen vardır. Bunlar;

Kredili Ürün Ödeme  %35,  Mevcut Hesap ve Borç %35,  Yeni Kredili ürün %11, Kredi Kullanımı  %10, Diğer etkenler %9′ dur.

Yüzdelerin her biri kredi notunun hangi faktörlerden ne kadar etkilendiğini gösteriyor. Bu yüzdelere göre çıkarımda bulunulduğunda en çok etkileyen faktörlerin, Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları” ve “Mevcut Hesap ve Borç Durumu” olduğu görülür. Yani iki faktör toplandığında büyük bir etkiye sahip olduğu anlaşılır.

İlk iki faktör haricindeki faktörlerin önemsiz olduğu söylenemez. Çünkü geriye kalan bu faktörler toplandığında kredi notlarına %30 oranında etkisi oluyor.Faktörlerin Anlamları

Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları

Gecikmiş ödeme yapılmış bir geçmişi olan kişiler için bankalar o kişileri büyük risk grubunda tutar. Bu da kredi notunun çok büyük ölçüde düşük olmasına neden olur.

Mevcut Hesap ve Borç DurumuBanka gibi kuruluşlar kişilerin borçlarını geri ödeyeceği konusunda şüphe duyarlar. Bu nedenle borç vermeden ya da kartın limitini artırmadan önce kişinin hesabını ve borç durumunu göz önünde bulundurur.

Yeni Kredi Ürün Açılışları: İhtiyaç kredisi, kredili mevduat hesabı ya da kredi kartı gibi kredi ürünlerini kullanma konusunda çok yeniyseniz, doğru değerlendirme için hakkınızda yeterli veri olmayacaktır. Böylece bir durumda kredi notunuzu artırmak için daha fazla zamana ihtiyacınız olabilir.

Kredi Kullanım Yoğunluğu Kredi kullanımının, kredi notunu olumlu etkilemesi için ödemelerin düzenli yapılması gerekir. Ödemeler düzenli değilse ya da kredili ürün kullanılmıyorsa bu durum kredi notunu olumsuz etkileyecektir.

Diğer

Kredi Kayıt Bürosu bu faktör için herhangi bir tanım yapmamıştır fakat bu faktör diliminin içine ‘ düşük hesap karması’ ve ‘sık kredi başvuruları’ alınabilir. Bu etkenler kredi notunu olumsuz etkiler.

3. Borçlarınızı GeciktirilmemeliBorçların ödenmeleri düzenli yapılması gerekir. Aksi takdirde ödeme tarihçesi kredi notunu olumsuz etkileyen 2 önemli faktörlerden biridir ve diğer faktörlere göre düzeltilmesi daha uzun zaman ister.

Borçların ödenmesi ve hesapların kapatılması gecikmiş ödemelerini ortadan kaldırması mümkün değildir. Bu nedenle borçların geciktirilmemesine dikkat edilmesi gerekir.

Ödemeleri düzenli ödeyebilmek için gereksiz harcamalar kısıtlanarak birikim yapılabilir.  Gerektiğinde askeri ödeme yapmaktan kaçınılmamalıdır. Çünkü askeri ödeme yapmak kredi notunu olumlu yönde etkiler.

 Düzenli ödeme yapabilmek için son ödeme tarihleri takip etmelidir.

Son ödeme tarihi üzerinden en az otuz gün geçmedi takdirde ödeme gecik kabul edilmez. Fakat yine de son ödeme tarihine kadar ödeme yapmak daha avantajlıdır.

4. Limit Kullanım SınırıKredi notunu etkileyen etmenlerden biri olan kredi limiti, ne kadar düşük olursa o kadar iyi olacaktır.

Kredi limiti kullanımı arttıkça kredi notunun bir o kadar olumsuz etkilenmesine sebep olur.

Borçların toplam kredi limitinin %30’un dan fazla olmaması gerekir.

5. Hesaplarınızı Kullanmaya Devam Edilmeli

Kredi notunu yükseltmek için, hesapların hiçbiri kapatılmamalıdır. Kapatılması kredi notunu olumlu etkilemediği gibi, zararı da olabilir.

Hesaplar kapatılır ise hesap karması düşer ve limit azalır. Bu ise borç oranının artmasına sebep olur.

Eski hesaplar kapatılırsa da kredi notu olumsuz etkilenebilir, çünkü kredi notu hesaplarken en eski hesabın yaşı ile tüm hesapların ortalama yaşı alınır. Özellikle en eski hesap aktif olmalıdır ki, daha eski olması kredi notunu olumlu etkilensin.

6. Kredi GeçmişiKısa kredi geçmişi olan kişilerin hızlı bir şekilde kredi geçmişi oluşturmaları için tek yapabilecekleri düzenli borç ödemeleridir.

Kredi geçmişi oluşumu ortalama beş yıl sürmektedir.  Olumlu kredi geçmişinin uzun olması, kredi notunu da olumlu yönde etkileyecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here