Ana sayfa Finans Kredi Notum Neden Düşer?

Kredi Notum Neden Düşer?

715
0

Kredi Notum Neden Düşer?

Kredi kullanırken baz alınan en önemli husus kredi notudur. Kredi çekerken zorlanan kişiler genelde kredi notunun neden düştüğünü merak eder. Kredi notunu yükseltmek için neler yapılması gerektiğini araştırır. Bu yazı dizisinde sizlere kredi notunun ne olduğunu, neden düştüğünü, nasıl yükseleceğini anlatacağız.

Kredi notunu düşüren birçok etken vardır. Bu etkenleri ortadan kaldırdığınız zaman kredi notunuz zamanla yükselecektir. Kredi notu birden bire yükselmez. Bu yüzden kredi notunu birden yükseltmek isteyenler yazı dizimizi okuyup hemen hevese kapılmasın. Kredi notu zamanla yükselir. Kredi çekmek için mutlaka kredi notunuzu yüksek tutmanız gerekir. Kredi notunun belirlenmesinde son 5 yıllık bankacılık faliyetleri göz önünde bulundurulur. Ödemelerinizi düzenli yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Borçlarınızın takibe düşmesi kredi notunuzu düşürür. Kredi ve kredi kartı borcu olanların borçlarını zamanında ödememesi durumunda borçları takibe düşer. Bu da kredi notunun düşmesine neden olur. Borçların takibe düşmesi bankanın kişiye olan güven duygusunu zedeler. Borçların sürekli takibe düşmesi kişinin kredi notunu aşağı çeker. Bu da zamanla kişi kredi çekeceği zaman bankanın red cevabı vermesine neden olur. Kredi notunun düşmemesi için kredi ve kredi kartlarının borçlarının zamanında ödenmesi gerekir. Kredi ve kredi kartı borçlarının zamanında yapılmaması kredi notunu düşürür. Ödemelerin gecikmemesi için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Hesabınızda her zaman borcunuzu ödeyecek miktarda paranın bulunmasına özen göstermelisiniz.

Kredi Notum Düştükten Kaç Ay Sonra Yükselir?

Bankacılık sektöründe kredi kartı ve kredi ödemelerinin aksaması kredi notunun düşmesine neden olur. Kredi kayıt bürosu kişilerin kredi notunun kaydını tutar. Bu kayıtları tüm bankalara açık hale getirir. Hangi banka olursa olsun kişinin kredi notunu sorgulayıp öğrenebilir. Bankalar kredi ve kredi kartı verirken kişilere bu nota göre değerlendirir. Kredi notu yüksek olan kişiye anında kredi veriken, kredi notu düşük olandan kefil isteyebilir. Kredi notu çok düşük olan ve sicili lekeli olan kişiye kredi ve kredi kartı vermez. Bankalar kredi ve kredi kartı ödemesini aksatan müşterileri kredi notundan teşhis eder. Kredi çekebilmek ve kredi kartı çıkarabilmek için kredi notunuzun 1200 den yüksek olması gerekir.

Kredi Notu Düşünce Kara Listeye Girilir mi?

Kredi notu düşen kişi zamanla kara listeye alınır. Kara listeden çıkmak oldukça zordur. Kara listeden çıkmak için bütün borçlarını kişi bir kalemde ödemesi gerekir. Kredi notunun yükselmesi için yoğun bir çaba sarfetmesi gerekir. Kredi kartını kullanmamak, mevduat hesabı açmak, köşede yatırımın olması kredi notunu yükseltir. Kredi notunun yükselmesi 1-6 ay içinde gerçekleşir. Kara listeye girmiş birisi için bu süre 2 yıla kadar uzar. Kredi ve kredi kartı ödemesi 1 gün bile gecikse kişinin kredi notu düşer. Kredi notu düşük olan bireyler konut ve taşıt kredisi çekerken zorlanır. İstenilen miktarda kredi alamazlar. Kredi çekerken mutlaka kefil belirtmeleri gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here