Ana sayfa Finans Kredi Notum Nasıl Yükselir?

Kredi Notum Nasıl Yükselir?

1026
0

Kredi Notum Nasıl Yükselir?

Kredi notu özellikle kredi çekerken, alışveriş yaparken karşımıza çok sık çıkar. Kredi notunuz yüksekse alışverişleriniz ve kredi çekim işleriniz hızlıca gerçekleşir. Kredi notunuz düşükse kredi çekerken kefil ve ipotek bulmanız gerekir. Kredi notunuz çok düşükse hiçbir banka size kredi ve kredi kartı vermez. Kredi notunuz düşükse ve bunu yükseltmek için çareler aradıysanız doğru yerdesiniz diyebiliriz. Bu yazımızda sizlere kredi notunuzu yükseltmek için yapmanız gerekenleri anlatacağız. 

Kredi notu çabuk düşer, ancak hızlı bir şekilde yükselmez. Kredi notunuzun yükselmesi için bankacılık sektöründe parasal işlem yapmalısınız. Bankada herhangi bir hesabınız yoksa kredi çekmemişseniz, kredi kartı kullanmadıysanız kredi notunuz sıfır olacaktır. Sıfır olması bankanın sizin parasal işlemlerinizi takip edemediği anlamına gelir. Kredi notunuzu yükseltmek için kendinize bir kredi kartı çıkartıp düzenli harcamalar yapıp ödemelerinizi aksatmadan yapmalısınız.  Nakit alışveriş yapmak yerine kredi kartı kullanarak alışveriş yapmak size kredi notu kazandıracaktır. Kredi kartınız yoksa da bankamatik kartınızda para tutup bu para ile alışveriş yapmak size kredi notu olarak dönüş sağlayacaktır.

Kredi kartının dönem ödemelerinde ekstrede belirtilen asgari tutarın tamamını ödemelisiniz. Ödeme miktarını fazla yapmak size artı puan kazandırır. Ödemelerinizi 1 gün bile olsa aksatmayın. Ödemelerinizi 1 kuruş eksik yapsanız bile eksik ödeme yaptığınız için kredi notunuz düşecektir.  

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Kredi notunun ne zaman güncelleneceğine ilişkin farklı söylemler bulunur. Kredi notu aylık olarak güncellenir. KKB bürosu bildirimleri aylık olarak düzenler. Bazı durumlarda bu bildirimler gecikebilir. Ayda 1 kredi notunuzu sorgulayın. Sürekli sorgulama yapmaktan kaçının.  Kredi notunuzun yükselmesi için doğalgaz, elektrik, su telefon gibi faturaların gecikmeden ödenmesi gerekir. Otomatik ödeme talimatları kredi notunuzu yükseltir.

Kredi Notu 3 Ayda Yükselir mi?

Kredi notu durağan değildir. Bu yüzden kısa süre içinde yeniden yükseltilebilir. Önemli olan doğru işlemler yapmaktır. İlk yapılacak iş borçların tamamen silinmesidir. Kredi notunun yükselmesi için, bankalara olan borçların tamamının ödemeniz gerekir. Sadece finans sektöründeki borçların silinmesi tek başına yeterli değildir. Faturaların da temizlenmesi gerekir. Kullanılmayan hesaplar mutlaka kapatılmalıdır. Farklı bankalarda hesapların olması, kredi notunun olumsuz etkiler. Kullanılmayan hesaplar mutlaka kapatılmalıdır.  Hesapların kapatılmasını takiben kredi notunun iki ay içinde değiştiği görebilirsiniz. Borçlarınıza sadık olmalısınız. Ödemelerinizi zamanında eksiksiz yapmalısınız. Kredi kartı ödemelerini aksatmayın. Son ödeme tarihini geçirmeyin. 1 kuruş bile olsa borç bırakmayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here