Ana sayfa Finans Kredi Notum Kaç Olmalı?

Kredi Notum Kaç Olmalı?

793
0

Kredi Notum Kaç Olmalı?

Bankalar müşterilerine kredi verirken ilk etapta müşterilerin kredi notuna bakar. Kredi notu yüksek olan müşteriye anında kredi kullandırır. Kredi puanı orta seviyede olan müşterilerden kefil ve ipotek şartı ile kredi veren bankalar kredi puanı düşük olan müşterilerine kredi vermemektedir. Kredi notu, bankaların internet sitesi üzerinden veya Findeks aracılığı ile öğrenilebilirsiniz. Kredi notunuz düşükse yükseltmek için özel bir uğraş vermelisiniz. Kredi notu, kısa sürede yükseltilebilir ancak bunun için bazı kriterlerin yerine getirmeniz gerekir.  Kredi notunun iyi durumda olması kredi alma olasılığınızı yükseltir. Kredi notu olması gerektiğinden düşükse bankalardan herhangi bir kredi alamazsınız.  Bankaların kredi değerlendirme şartları farklık gösterir.Bir bankanın reddettiği kredi başvurusunu bir başka banka  kabul edebilir.  Bazı bankalar, kredi notunun riskli kategoride olmaması durumunda müşterisine kredi verebilir.

Kredi Notum Kaç Olursa Kredi Çekebilirim?

Kredi notum kaç olursa kredi çekerim sorusu son günlerde en sık sorulan sorulardan birisi olmuştur. Finans verilerine göre kişilere 0 ile 1900 arasında puan verilir. Kredi notunuz 1900 ne kadar yakın olursa kredi çekmeniz o kadar kolaydır. Kredi notu 0 ile 699 arası olanların kredi çekmesi neredeyse imkansızdır. Kredi notu 0 ile 1099 arasında olanlar krediyi ancak kefil ve ipotek göstererek çekebilirler. Kredi notu 1100 ile 1499 arası olanlar çok az riskli gurup olarak değerlendirilir. Kredi notu 1499 ile 1700 olanlar krediyi anında kullanabilir. Kredi notu 1700 ile 1900 arasında olanlar bankanın gözde müşterileridir. Kredi çekerken kredi notunuzun en az 1200 olması gerekir. 1200 altında puana sahipseniz kredi çekerken güçlük çekebilirsiniz.

Kredi Notlarındaki Puanlar Nelerdir?

Kredi notları verilirken puanlara göre az, orta ve çok riskli olarak sınıflandırılır. Az riskli guruplar 1300 ile 1499 arasındaki guruplardır. Bu kişiler kredi başvurusunda bulunduğu zaman gelirlerine göre hemen kredi kullanabilirler. Kredi limitlerii banka ve gelir durumları belirler. 1200 altındaki guruplar orta riskli guruplardır. 1100 puan altında kredi notuna sahipseniz kredi çekebilme olasılığınız giderek düşer. Kredi notu 0 ile 799 arasındaki guruplar yüksek riskli gurup olarak değerlendirilir. Bu kişilerin kredi çekmesi imkansızdır. İhtiyaç kredisi çekecek olan kişiler kredi çekmeden önce mutlaka kredi notunu hesaplamaları gerekir. Her kredi başvurusu kredi notunuzun düşmesine neden olur. Ödemelerinizi düzenli olarak yaptığınız taktirde kredi puanınız kısa sürede artacaktır.

Kredi ve kredi kartı ödemlerinin toplamının gelirin yarısından fazlasını geçmesi durumunda kredi notunuz düşecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here