Ana sayfa Kredi Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ?

858
0
Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ?
Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ?

Kredi notu, bankalar tarafından çıkarılan ve borçlu veya borçlu olacak kişinin borç ödeme alışkanlığını ölçen finansal bir enstrümandır. Kredi notları eskiden sadece devletlere ve şirketlere özel bir olay iken, 2008 kriziyle beraber kredi notları artık pek çok kişinin hayatında yer edinmeye başladı ve kredi notları artık bireysel banka veya senet müşterileri için de geçerli olmaya başladı. Bugün bankadan kredi almaya çalışırsanız veya senetle bir şeyler satın almaya kalksanız, kurum ilk olarak kredi notuna bakacak ve kredi notunuzu beğenirse size kredi verecektir. Bu açıdan kredi notunun yeterli yükseklikte olması çok büyük önem arz etmektedir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ?
Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ?

Kredi notları 0’dan 1900’e kadar sıralanan bir puanlama sistemidir. Esnaf ve ticaretle uğraşan tüzel ve anonim kişilerde bu rakam 2100 2200’e kadar çıkabilmektedir. Kredi notunuz 1400 altında ise çok yüksek ihtimalle kredi alamazsınız. Bu açıdan kredi notunun bankaların istediği düzeyde olması çok önemlidir. Peki kredi notunuz düştüyse yeniden nasıl eski seviyelerine yükseltebilirsiniz? Düşen kredi notu nasıl yükseltilir?

Sık Sık Para Yatırıp Çekin

Kredi notunuzu yükseltmek için yapabileceğiniz çok şey var. Bunlardan ilki banka hesabınıza sıklıkla para yatırıp çekmektir. Banka hesabınıza sürekli olarak para yatırıp çektiğinizde ilgili bankaya benim param var bana kredi verebilirsin güvenebilirsiniz imajı çizersiniz dolayısıyla kredi almanız daha kolay olur. Banka hesaplarına giriş ve çıkış yapan her tutar banka nezdinde kayıt altına alınır ve kredi notunuza etki eder.

Düşük Limitli Kredi Kartı Alın

Bankalar kredi notu düşük olan bireylere kredi kartı vermeye yanaşmasa da, kredi kartı verebilmektedir. Çünkü kredi kartı ile yapabileceğiniz harcamalar sınırlıdır ve genelde herkesin ödeyebileceği miktarlar olmaktadır. Bu nedenle bankadan düşük limitli kredi kartını kolaylıkla alabilirsiniz. Limiti 200-500 TL arası bir kredi kartı talep edin ve asgarisini değil tüm harcamaları ay sonu bankaya ödeyin. Böylelikle hızlı bir şekilde kredi notunuz yükselecektir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ?
Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ?

Finansal Araçların Alım Satımını Yapın

Tutarı her ne kadar olursa olsun, banka hesabınızda döviz altın gibi menkul kıymetleri alıp satmanız kredi notunuza etki edecektir. Siz bankaya para kazandıran bir müşteri olursanız banka da size kredi vermekte çekinmeyecektir. Unutmayın ki finansal araçlarla yaptığınız her alım satım işlemi bankaya para kazandırmaktadır. Bu da kredi notunuzun yükselmesi için önemli etmenlerden biridir.

Kredi Notum Ne Kadar Sürede Yükselir

Yukarıda yazılan her not, kredi notunuzun veya puanınızın yükselmesine etki eder. Ancak bunun ne ölçüde olduğunu tam olarak bilemiyoruz. Kredi notunuz yukarıda yaptığınız işlemlere göre en geç 1 sene içerisinde 500-600 puan artacaktır. Limiti düşük olarak aldığınız kredi kartlarının borçlarını rahatça ödediğinizi bankaya kanıtlarsanız, limit yükseltme talebinde bulunabilirsiniz böylelikle kredi notunuz daha da hızlı bir şekilde yükselecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here