Ana sayfa Kredi Kartı Kredi Kartında Provizyonda Bekleme Nedir, Ne Kadar Sürer?

Kredi Kartında Provizyonda Bekleme Nedir, Ne Kadar Sürer?

531
0

Kredi kartıyla oluşturulan prosedürlerde, banka üzerinden ekstra taksit ve erteleme gibi olanaklar da son vakitlerde gerektiğince bilinir ve yapılır oldu. Peki kredi kartıyla oluşturulan prosedürlere ne kadar hakimiz, kredi kartını ne kadar şuurlu kullanıyoruz?

Provizyon ile başlayalım:

Kredi kartıyla yaptığımız harcamalar ardından banka, prosedürimizi teyit etmek, prosedür amacıyla sarfedilen pos cihazını yani çekim oluşturulan yeri denetim etmek ve verileri doğrulamak amacıyla bir ön onay zamanı verir. Bu ön onay zamanıne ise provizyon denir.

Provizyonda bekleyen prosedürler, bankamızın harcamamızı, verilerimizi ve kartımızı doğrulamak hedefiyle beklettiği, ön onayda tuttuğu prosedürlerdir. Provizyonu, dolandırıcılıkların ve hırsızlıkların önüne geçmek adına alınan bir önlem olarak düşünebiliriz.

Peki provizyonda bekleme zamanı ne kadardır? Gün ortamında oluşturulan prosedürler, genelde gün sonuna kadar provizyonda kalır. İşlemin ön onayda olması kartınızdan harcama miktarınızın çekilmediği manasına gelmez.

Harcanan tutar kartınızdan düşülür, fakat ön onay aldığında devre harcamanıza yansıtılır. Bu süreçte bağlı bulunduğunuz bankaya göre harcamalarınızı erteleyebilir ve ekstra taksitlendirebilirsiniz.

Harcamanızda bir emniyet bozukluğu olmadığı takdirde, provizyonda bekleyen prosedür ertesi gün onay alır ve kartınıza kaydedilir. Özellikle provizyon zamanı 1 gündür. Fakat prosedür oluşturulan pos ve kullandığınız kartın bağlı bulunduğu banklar değişik ise, provizyon zamanı 2 güne kadar uzayabilir. Bu gibi durumlarda, bankanızla görüşerek prosedür ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Provizyonda bekleyen prosedürleri iptal etmek dilerseniz bankanızla görüşmeniz gerekir. Açık provizyondaki prosedürlerde, yaptığınız harcama kartınızın limitinden düşülür fakat devre hesabınıza provizyon kapanana dek prosedürez. Provizyonda bekleyen prosedür size ait değilse, bankanızda iletişime geçebilir ve iptalini isteyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here