Ana sayfa Kredi Kartı Kredi Kartı Yıllık Ücreti İadesi Nasıl Alınır?

Kredi Kartı Yıllık Ücreti İadesi Nasıl Alınır?

711
0

Kredi Kartı Yıllık Ücreti İadesi Nasıl Alınır?

Kredi kartları, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de insanların vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Birçok faydası olduğu kadar, dikkatli kullanılmadığında zararlarının da olduğu ortadadır. Günümüzde faizlerin yüksek oluşu ve ekonomik sıkıntılardan ötürü bir de üzerine ekstra ödemeler gelince; kredi kartları can sıkıcı olabiliyor. Uzun zamandır, alınan kredi kartı yıllık ücreti iadesi mümkün olduğu biliniyor. Zaten kredi kartlarına ödenen yıllık ücretlerin gereksiz olduğu düşüncesi yaygınlaşmıştı. Bu ücretlerin iadesi için bazı işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Kredi Kartı Yıllık Ücreti İadesi İçin Sırasıyla Neler Yapılmalıdır?

Yapılması gereken ilk işlem, kredi kartı kullanılan bankanın müşteri hizmetini aramaktır. Müşteri hizmetlerine açık bir dille kredi kartı yıllık ücreti iadesi talebini anlatmak gerekir. Bazı bankalar kolayca talebi gerçekleştirir. Bazıları ise problem çıkarabilir. Bankadan bankaya çeşitli şartlar mevcuttur. Örneğin; yıllık ücret iadesi yapmayı kabul eden bir banka, kullanıcıdan, aylık veya yıllık belli oranlarda harcama yapmayı taahhüt etmek isteyebilir. Başka bir banka ise; iade edilecek tutarı, kredi kartına puan olarak yüklemek şartıyla ödemeyi kabul edebilir. Ücret iade talebinin olumsuz karşılanmasının sebebi ise; kredi notunun düşüklüğü veya düzensiz kredi kartı ödemeleri olabilir.

İkinci bir işlem de; kredi kartı yıllık ücreti iadesi talebini gösterir bir dilekçenin yazılarak, ilgi banka şubesine başvuruda bulunmaktır. Yazılan bu dilekçenin itiraz dilekçesi olması gerekiyor. Eğer, banka şubesi tarafından, müşterinin yazdığı itiraz dilekçesine kabul gelmezse yapılması gereken bir işlem daha vardır. Bunun üzerine; kredi kartı kullanıcısının, 10 yıllık kredi kartı ekstresi ile birlikte Tüketici Hakem Heyeti’ne şahsen başvurması gerekir. Başvuru esnasında, kredi kartı için yapılan sözleşmenin de bir nüshası başvuru evraklarına eklenmelidir.

Kredi Kartlarından Hangi Durumlarda Yıllık Ücret İadesi Almak Mümkün Değildir?

Kredi kartı başvurusu sırasında sözleşme imzalarken, kart aidatı talep edilip edilmeyeceğine bakılmalıdır. Aslında doğru olan, bankaların bu yönde bir ödemeyi müşteriden talep etmemesi gerektiğidir. Böyle bir maddeye imza atıldıysa; kart aidatının ödenmesi kabul edilmiş sayılır.

Bunların dışında, yukarıda sayılan işlemler neticesinde de kredi kartı yıllık aidatının alınamayacağı bazı durumlar vardır. Örneğin; kredi kartına bağlı bir otomatik ödeme talimatı, bireysel emeklilik veya öğrenci kartları var ise aidat ücretleri geri ödemesi mümkün değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here