Ana sayfa Kredi Kartı Kredi Kartı Nasıl Alınır Şartları Nelerdir ?

Kredi Kartı Nasıl Alınır Şartları Nelerdir ?

643
0

Kredi kartı kullanımlarının çok olması ama bunların arasında şuurlu tüketicilerin az olması neticesinde, borç bataklarına ulaşan çoğu insan vardır. Bu bireylerin yükselmesi ile birlikte, kredi kartında yeni düzenlemeler gelmesi ve detaylı hususlarda sınırlamalar getirilmesi nerdeyse mecburi duruma gelmiştir. Bunun üzerine de 1 Ocak 2014 senesinde kredi kartı ile alakalı yeni kanunlar getirilmiş ve sahip olunan kanunlarda da farklılıklar yapılmıştır. Sonuç olarak ülke nüfusunun yarısından çok olan kredi kartı adedinin tüketiminin daha şuurlu yapılması hedeflenmiştir.

Kredi kartlarının tüketimine getirilen taksit sınırlandırmaları ve limit saptama gibi noktalarda farklılıklar yapılarak insanların kendilerini sınırlayamadığı kredi kartı kullanımları, yetki sahibi merciiler doğrulusunda yapılmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak tüketicilerin kredi kartı nasıl tüketilir husussu ile alakalı daha da bilinçlendirilmesi ve yaşanan sorunlu süreçlerin önüne geçilmesi hedeflenmiştir. Durum bu tür olunca da kredi kartının nasıl alınacağı, hangi şartlara uyulması ve nelere ilgi edilmesi lüzumtiği mühimdir.

Peki, gelin bakalım kredi kartı nasıl alınırmış ve nelere ilgi etmek lüzummiş inceleyelim.

Kredi Kartı Nasıl Alınır?

18 yaşınızı doldurur doldurmaz, hele de üniversite okuyorsanız ilk alabilmek isteyeceğiniz alternatifler arasındadır. Arada sırada 18 yaşınıza bile lüzum kalmadan ebeveynler doğrulusunda çocuklarına ek kart olarak kredi kartı verilir. 16 yaşından büyük olan çocuklar aileleri yardımıyla ek kart yardımıyla kredi kartı ile tanışır. Sonuç olarak bakıldığında kredi kullanım yaşının 16 olduğunu söyleyebiliriz. Ancak meşru olarak 18 yaşına ulaşan bireyin kredi kartı müracaatı yapma hakkı vardır. Bu yüzden şayet 18 yaşınızı prosedürişseniz, dilediğiniz bankaya giderek kredi kartı müracaat formu doldurur ve talebinizi yerine getirirsiniz. Bankaların gerçekleştireceği incelemeler neticesinde da kredi kartına sahip olup olmayacağınız karar verilir ve kredi kartı yanıtınız gelir. Yani kredi kartı talebiniz ya kabul edilir ya da reddedilir.

İlgili İçerik: Kredi Kartı Başvurusu Neden Reddedilir?

Şubeye direkt olarak müracaat yapabileceğiniz gibi telefon bankacılığı ya da internet bankacılığını da kullanabilirsiniz. Hele de müracaat gerçekleştirme dilediğiniz bankada, hesaplarınız sahip olunansa internet üzerinden daha basit yapabilirsiniz. Yapılan incelemeler neticesinde kredi kartınız onaylanırsa şayet bankanın kullandığınız şubesine ya da evinize gelir. Siz de şifre ile kartınızın açılış prosedürlerini yapıldıktan sonra kullanıma başlayabilirsiniz.

Kredi Kartı Başvurusundaki Şartlar Nelerdir?

Alışveriş husussu ile alakalı çoğu yararı tespit edilen kredi kartlarına müracaatı esnasında birtakım şartların sağlanması lüzummektedir. Bunların en başında ise limit denetimi gelir. Düzenlenen kanuna göre bir bireyin toplam kredi kartı limiti, gelirinin 4 katı olabilir. Bunun üzerine çıkılamaz. Bu yüzden müracaat yapar iken limitinizi denetim ederek boşluğunuz ile alakalı düşünce sahibi olmalısınız. Eğer yeterli düzeyde kredi kartı limiti boşluğunuz varsa o kadarlık talepte bulunabilirsiniz. Basit bir numune verecek olursak; 1.000 TL aylık gelirinize, 4.000 TL limitli toplam kredi kartınız olabilir. Kredi kartı limiti ne kadar mühim husussuyla alakalı bilgi alabilmek amacıyla burayı tıklayın!

Kredi kartı müracaatnuzu yapar iken size tariflenen bu limiti, toplam kredi kartınız olarak dşayetlendirir ve kalanı kadar müracaat yapabilirsiniz. Bunun yanısıra kuşkusuz ki bu limitin ve başka çoğu hususta mühim olan gelir belgenizin olmasıdır. Eğer belgeleyebileceğiniz bir geliriniz yoksa kredi kartı almanız çok zordur. Belki bankaya belli bir teminat gösterir, hesaplarınıza bağlı para bulundurur ve kredi kartı alabilirsiniz. Ancak bu programın her bankada olmadığını belirtmekte yarar vardır. Hem de mühim olan başka şartlardan biri de yazımızın ilk haftalarında bahsettiğim yaş sınırlamasıdır. Kendinize ait bir kredi kartı müracaatı yapacaksanız, 18 yaşınızı doldurmuş olmanız lüzumludir.

Kredi kartı müracaatında son olarak mühim olan ise kredi notudur. Yani bankalarda olan finansal karneniz, prosedüriş performansınız ehemmiyet taşır. Banka kredi notu nedir, nasıl ve neye göre hesaplamaları yapılır bilmeniz lüzumludir. Kredi notu; bankalardan yararlanmak dilediğiniz hizmetler doğrultusunda, sizin ileride nasıl bir davranış sergileyeceğinizi gösterir. Yani borçları ödeme husussu ile alakalı sorun yaşar mısınız, banka ile sorunya düşer misiniz gibi noktalarda bilgi verir. Bu yüzden bankaların hizmetlerinden yararlanmak dilediğinizde, ilk olarak baktıkları alternatifler arasında kredi skoru da yer alır.

Kredi Kartı Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Etmelidir?

Kredi kartınıza müracaat yapar iken ilk olarak ilgi etmeniz lüzumen husus hangi bankayı seçeceğinizdir. Kredi kartı husussu ile alakalı her bankanın kendisine ait uygulamaları, üstünlükleri ve tipleri vardır. Bunlar husussu ile alakalı tetkik yapmalı ve müracaat gerçekleştirme dilediğiniz kartı iyi seçmelisiniz. Aynı vakitte belge ve verilerinizi eksik vermemeye de özen göstermelisiniz. Çünkü hatalı bir adres bilgi kapasitesi ya da telefon numarası sizi ciddi sorunlara düşürebilir. Örnek vermek lüzumirse; kredi kartı ile alakalı çoğu prosedür kişisel cep telefonu numaranız üzerinden yapılır. Yani şifre saptama, değiştirme, internet alış verişleri gibi tüm prosedürlerde cep telefonu numaranıza onay kodu gönderilir. Telefon numaranızın hatalı olduğunu düşünürsek, bu prosedürleri de yapmanızın mümkünatı yoktur.

Yani Kredi kartınızın müracaatını yapar iken belirlediğiniz özellikli kart ile verdiğiniz verilere ilgi etmelisiniz. Bunun yanısıra eksik evrak vermemeye de özen göstermelisiniz. Bu hal kartınızın onaylanmasını engeller. Diğer yandan müracaatnuz neticesinde onaylanan kredi kartınız elinize ulaştıktan sonra da şifre saptama gibi alternatiflere ilgi etmelisiniz. Kredi kartı şifreniz size özeldir ve sizden başkasının bilmemesi lüzumir. Belirlerken de saptadıktan sonra da kimseyle paylaşmamalısınız. Hem de ön görü edilebilir basit şifreler de saptamameniz mühimdir. Kredi kartınızın şifresinin mühim olduğunu ve bunu ele yaşamış her bireyin basitlıkla sizin adınıza prosedür yapabileceğini unutmayınız. Bu sebeple kredi kartı müracaat esnasında ve ardından yapılması lüzumenleri detaylı bir biçim de öğrenerek, ilgi etmenizde yarar vardır.

Sonuç olarak; kredi kartı müracaatı lüzumtiğince basit yapılabilen bir hizmet talebidir. Şubeden, telefondan ya da internet üzerinden talebinizi gerçekleştirir ve kredi kartı amacıyla lüzumlu halleri sağlarsınız. Bu hususta da mühim olan gelir belgesi, limit ve yaştır. Bu üçünü sağladıktan sonra kredi skorunuz da uygunsa kartınız büyük ölçüde onaylanır. Onaylandıktan sonra verdiğiniz etkileşim verileri kanalıyla size ulaşılır ve 10 – 15 gün ortamında kartınız size iletilir. Sonra da kartınıza belirlediğiniz şifre ile alışverişlerinizde kullanmaya başlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here