Ana sayfa Kredi Kartı Kredi Kartı Limiti Maaşın Kaç Katıdır?

Kredi Kartı Limiti Maaşın Kaç Katıdır?

669
0
Kredi Kartı Limitleri Nasıl Belirlenir

Kredi kartı limiti kişilerin maaşlarına göre belirlenir. İnsanlar var olan ihtiyaçları dâhilinde kredi kartı sahibi olurlar. Bazen de bankalar, kredi notunun yüksek olmasına istinaden müşterilere talep etmedikleri takdirde kredi kartı tanımlaması yaparlar. Bu kredi kartlarının limiti de aylık gelirin 2 katı olarak belirlenir. Yani asgari ücretle çalışan bir banka müşterisi, kredi kartı talep ettiği zaman, tanımlanan limit en az maaşının 2 katı kadar olacaktır. İsteğe bağlı olarak kredi kartlarının limitlerini düşürmek de tabii ki mümkün. Limit yükseltmeyi talep eden müşterilerin ise talep değerlendirmesi olumlu sonuçlanırsa, kredi kartı limiti artabiliyor. Son zamanlar en düşük kredi kartı limitinin; bordrolu çalışan ve emeklilerde 4200 TL, öğrencilerde ise 650 TL olduğu biliniyor.

Maaşla Kredi Kartı Limitinin İlişkisi Nedir?

Bir bankaya kredi kartı başvurusunda bulunan kişiden, sigortalı olarak çalıştığına dair maaş bordrosu isteniyor. Banka, kredi kartı değerlendirmesini de bu maaş bordrosuna göre yapıyor. Bir diğer etken ise, başvuru yapan kişinin bankalardaki sicili ve ödeme alışkanlığıdır. Kredi notu düşük olan kişilerin kredi kartı limitleri de minimum düzeyde oluyor. Kredi puanları yüksek olan kişilerin de, kredi kartı limitleri aynı oranda yüksek oluyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na göre kredi kartı limitleri şu şekilde belirleniyor;

  • İlk kez kredi kartı kullanacakların limitleri, maaşlarının 2 katıdır.
  • En az 2 yıldır kredi kartı kullanan ve gelirini belgeleyebilen kişilerin limitleri, gelirlerinin en fazla 4 katıdır.

Kredi Kartı Limit Yükseltme ve Düşürme

Yüksek limite ihtiyacı olmayan müşteriler talep etmeleri halinde, kredi kartlarının limitlerini düşürebilirler. Bunun için internet bankacılığı, ilgili bankanın şubelerindeki bireysel müşteri temsilcileri, SMS sistemi ve ATM’ler aracılığıyla yapabilirler. Bazı bankalar limit düşürme işlemlerini gerçekleştirmek istemeyebilirler ancak, kredi kartı kullanıcısının limit düşürme hakkı yasal olarak mevcuttur.

Kredi kartlarının limitlerini yükseltmek, yukarıda bahsettiğimiz limit düşürmek için başvurulan kanallar aracılığıyla gerçekleşir. Ancak, başvurunun yapılmış olması limitin yükseleceğini göstermez. Kredi notu ve müşterinin tüm bankalardaki ödeme alışkanlığı, kredi kartı limitinin yükselip yükselmeyeceğini belirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here