Ana sayfa Kredi Kartı Kredi Kartı Limit Artırımı Neye Göre Yapılıyor?

Kredi Kartı Limit Artırımı Neye Göre Yapılıyor?

575
0

Kredi Kartı Limit Artırımı Neye Göre Yapılıyor?

Kredi kartı limit artırımı, son yıllarda alışveriş tutkunluğu ve ihtiyaçların artmasıyla birlikte doğru orantılı şekilde yükseltilmek isteniyor. Kredi kartı müşterileri, yetersiz gelen limitlerini veya tükenen limitleri artırmak için çeşitli yollar arıyorlar. BDDK’na göre kredi kartı limitlerinin yükseltilmesi de belli şartlar çerçevesinde gerçekleşiyor. Şartların en önemlileri, kredi kartı limiti artırma başvurusunda bulunan müşterinin kredi notunun yüksek olması ve gelirinin de uygunluk göstermesidir. Eğer müşterinin kredi notu olumluysa, ödemelerde aksama yaşanmıyorsa bankalar kredi kartı limit artırımı başvurularına onay verir. Çünkü kredi notunun yüksekliği güvenilir bir müşteri profili oluşturmayı sağlar. Ödemelerini aksatmayan müşteri, güvenilir müşteridir. Kredi notu düşük olan banka müşterilerinin ise, kredi kartı limit artırımı başvuruları negatif olarak değerlendirilir.

Kredi notu; banka müşterilerinin kredilerini, kredi kartı ödemelerini zamanında yapmasıyla belirlenen bir sistemdir. Tek bir bankadaki ödeme disiplinine göre değil, müşterinin tüm bankalardaki ödeme alışkanlığına göre ortaya çıkan bir puandır. Çoğu banka, kredi kartı onayı verirken, kartların limitini müşterinin gelir durumuna göre belirler. Banka tarafından belirlenen bu limitler, zamanla müşteriye yetersiz gelebilir. Genellikle kredi kartlarına tanımlanan tutar, aylık gelirin iki katıdır.

Kredi Kartı Limit Artırımı İçin Neler Yapılabilir?

Kredi kartı limit artırımı, sadece kredi notunun yükselmesi ile gerçekleşir. Kredi notu yükselmeden, kredi kartlarının limitinin yükselmesi mümkün değildir. Kredi notu yükseltmek için, ödenmesi gereken borçların düzenli ve zamanında yapılması gereklidir. Kredi notunda daha önemli olan kredilerin, düzenli olarak ödenmesine özellikle özen gösterilmelidir. Bir diğer yöntem de, kişiye uygun olan bir bankadan düşük limitli bir kredi kartı alıp, bu kartın ödemesini düzenli yapmaktır. Böylece kısa sürede kredi notunda yükselmeler görülür. Hatta ödemesi düzenli olan ve haliyle güvenilir bir profil çizen müşterilerin kredi notlarının, 2-3 ay içerisinde yükseldiği görülür. Üçüncü bir seçenek, kredi kartlarına veya vadesiz hesaplara otomatik ödeme talimatı vermektir. Telefon, su, internet ve elektrik gibi faturaların otomatik ödeme talimatı yoluyla ödenmesi de kredi puanlarına katkı sağlar.

Hangi Kanallar Aracılığı İle Kredi Kartı Limit Artırımı Talep Edilebilir?

İnternet bankacılığı, ATM ve SMS ile kredi kartı limit artırımı talebinde bulunabildiği gibi, ilgili bankaların şubelerine gidip bireysel müşteri temsilcisi yoluyla talep gerçekleştirilebilir. Talepte bulunmak, limitin kesin artacağı anlamına gelmez. İlgili talebin değerlendirilmesi sonucunda, limitin artıp artmayacağına banka karar vermektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here