Ana sayfa Kredi Kartı Kredi Kartı İle Prim Ödeme Nereden Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı İle Prim Ödeme Nereden Nasıl Yapılır?

717
0

Kredi Kartı İle Prim Ödeme Nereden Nasıl Yapılır?

Kredi kartı ile prim ödeme, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan sigorta hizmeti alanların borçlarını kolayca yatırabilmelerini sağlıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sigorta hizmetinden faydalanabilmek için, bu prim ödemelerinin gerçekleşmiş olması gerekiyor. Sigorta, özel sektör çalışanı olan herkese yapılmak zorundadır. Özel sektörde çalışanların sigortadan faydalanabilmeleri için primler, iş yeri tarafından SGK’ ya ödeniyor. Eğer vatandaş, özel sektörde çalışmıyor ve sigorta prim ücretini kendisi ödemek istiyorsa ya da kendi prim borçlarını ödeyecekse; işlemlerin hepsini kendi adına yapması gerek. Bütün bu bireysel işlemlerde; vatandaşa kolaylık sağlamak adına, kredi kartı ile prim ödeme mümkün.

Kredi kartı ile prim ödeme işlemi yapmak isteyen kişi internetten, ATM’lerden veya banka şubelerinden bu işlemi gerçekleştirebilir. Böylece, Sosyal Güvenlik Kurumu şubelerine gitmeye ve sıra beklemeye gerek kalmaz. Ayrıca SGK, e-devlet sistemi üzerinden de prim ödemelerini kabul ediyor. Çok önceden bu tarz uygulamaların bulunmaması, işlerde aksaklıklara neden oluyordu. Vatandaşın sıkıntı yaşamaması ve işlerin kolaylaştırılması açısından, SGK ödeme yöntemleri konusunda da yenilikler getirdi.

SGK Kredi Kartı İle Prim Ödeme Seçenekleri

Online olarak e-devletten yapılması yaygın olan bu işlem, internet bankacılığı ile de yapılabiliyor. E- devlet sisteminde, tüm vatandaşlık işlemleri kolaylıkla halledilebiliyor. Ancak, bu işlem için e-devlet şifresinin olması gerekiyor. E-devlet şifresi bulunmayanlar PTT şubelerinden şifrelerini alabilirler. E-devlet sistemine, kişisel şifre ile giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sayfasında ödemeler kısmına gelinir ve sayfadaki işlem adımları takip edilerek; kredi kartı ile prim ödeme işlemi gerçekleştirilebilir.

İnternet bankacılığından da kredi kartı ile prim ödeme işleminde ise benzer adımlar uygulanır. Öncelikle; kredi kartının bağlı olduğu bankanın internet şubesine giriş yapılır. Ödemeler kısmına gelinir. Burada seçilmesi gereken ödeme yöntemi kredi kartı olmalıdır. Kredi kartı dışında hesap bakiyesi ile ödeme yapmak isteyenler, ilgili ödeme aracını seçmelidir. Sonrasında açılan ekranda SGK ödemeleri seçilmelidir. İlerleyen kısımlarda prim ödemeleri kısmına gelinerek ödeme adımları takip edilmelidir. Böylece, kredi kartı ile prim ödeme işlemi tamamlanmış olur. İnternet bankacılığı kullanmayan veya kullanamayan kişiler ise, prim ödeme işlemlerini kredi kartları ile bankamatiklerden ve banka şubelerinden de kolayca gerçekleştirebilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here