Ana sayfa Kredi Kartı Kredi Kartı Hesap Özeti Nasıl Öğrenilir?

Kredi Kartı Hesap Özeti Nasıl Öğrenilir?

746
0

Kredi kartı hesap özeti, kullanıcıların dönem içerisinde kredi kartlarındaki kullanım detaylarının yer aldığı bilgilerdir. Hesap özetinde, ödeme tarihlerinde müşterinin harcamalarının detayları gösterilir. Adreslere kredi kartı hesap özeti ulaşmaması veya kısa dönemlik kullanım detaylarının öğrenilmek istenmesi sebebiyle talep edilebilir. Bazen de bankalar, kredi kartlarının son ödeme tarihlerinden sonra ekstre gönderimi yapabiliyorlar. Bu bilgileri güncel olarak incelemek, her tüketicinin yasal hakkıdır.  Ödenmesi gereken tutarlar Türk Lirası olabileceği gibi, yabancı para birimleri de olabilir. Hesap özetinin müşteriye ulaşma tercihini, müşteri kendisi belirler. Basılı, sms veya e-posta yoluyla kredi kartı hesap özeti gönderilir.

Kredi kartı hesap özeti internet bankacılığından, cep şubelerinden, ATM’lerden, telefon bankacılığından veya banka şubelerinden öğrenilebiliyor. Genelde bankalar, internet bankacılığı şifresi olmayanlara kredi kartı hesap özeti detaylarını vermiyor. Telefon bankacılığı tercih ederek kolayca hesap dökümü hakkında bilgi almak da mümkündür. ATM’den ise hesap özeti sekmesinden, hızlıca güncel hesap özeti görüntülenebilir.

Kredi Kartı Hesap Özeti Açıklamaları Ne Anlama Geliyor?

Kredi Kartı Güncel Borç: Kredi kartının o dönemdeki yapılan harcamaları ve taksitlerin toplamını gösterir. Yani müşterinin, kredi kartına olan toplam borç tutarıdır.

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi: Hesap özetinde yazan dönem borcunun, ödenmesi gereken son tarihtir.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi: Müşterilerin, her dönem içindeki harcamalarının borç tutarı olarak toplanıp yansıtıldığı tarihtir. Hesap kesiminden sonra yapılan alışveriş veya harcama tutarları, bir sonraki ay ödenmesi gerekir.

Asgari Ödeme Tutarı: Dönem borcunun ödenmesi gereken minimum tutardır. Bu minimum bakiyenin ödenmemesi, kredi puanında düşmeye neden olur.

Kart Limiti: Kredi kartlarına, kart sahiplerinin kredi puanı doğrultusunda verilen harcama limitidir. BDDK’ya göre ilk kez kredi kartı edinenlerin limiti aylık gelirlerinin maksimum 2 katı, en az iki yıldır kredi kartı kullananların limitleri ise, maaşlarının maksimum 4 katıdır.

Dönem İçi Harcama: Hesap kesim tarihleri arasında kredi kartından yapılan harcamaların toplamıdır.

Devreden Bakiye: Bir önceki ödeme döneminden kalan borç tutarıdır.

Nakit Avans Limiti: Bankaya göre limiti değişmekle birlikte, kredi kartlarına tanımlanan kredi tutarlarıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here