Ana sayfa Kredi Kartı Kredi Kartı Borcu Zaman Aşımı Nedir?

Kredi Kartı Borcu Zaman Aşımı Nedir?

693
0

Kredi kartı borcu zaman aşımı, kredilerde olduğu gibi 10 yıldır. Bankalara olan borçlar 90 gün ödenmediği zaman yasal takibe düşer. Zaman aşımı olması için bazı şartlar vardır. Bu 10 yıllık sürede banka tarafından borca, hiçbir şekilde işlem uygulanmamış olması gerekiyor. Borcunu alamayacağını anlayan banka, borcu varlık şirketine de devredebiliyor. Eğer banka ya da varlık şirketi, yasal takip yoluna giderse; kredi kartı borcu zaman aşımı ortadan kalkmış oluyor. Çünkü mevcut borca işlem uygulanmış oluyor. Yasal olarak zaman aşımının söz konusu olması için, bankanın kredi veya kredi kartı borcunu, bir şekilde unutmuş olması gerekir. Banka tarafından açılan her icra dosyası, bu 10 yıllık zaman aşımı süresini sıfırlıyor.

Bir kredi kartı ya da kredi borcunu banka, varlık şirketine devir etmiş ise, bu durumda kredi ya da kredi kartı borcu zaman aşımı süresi 20 yıla yükseliyor. Bu durum gösteriyor ki, borçtan kurtulmak biraz daha zorlaşıyor. Bu varlık şirketine satılan borçlar TMSF yani Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu kapsamında yer aldığı için, zaman aşımı süresi 20 yıl oluyor. Ayrıca, şunu da bilmekte fayda var; bu 20 yıllık süreyi tekrar uzatmak için, varlık şirketinin de icra dosyası açması mümkün. Borç bankadan varlık şirketine geçtiyse, şirketle anlaşma yoluna giderek borcu yapılandırmak en karşı yol olacaktır.

Kredi Kartı Borcu Zaman Aşımı Olup Silinir Mi?

Bankalara olan kredi veya kredi kartı borcu zaman aşımı olup silinmesi söz konusu değildir. Borcun sıfırlanması kendiliğinden gerçekleşemez. Ödenmeyen borçlar, haciz yoluyla tahsil edilir. Ödeme süresi uzadıkça da, borçlara faiz işlemi uygulanır. Geciken borca, ödenmediği süre boyunca yüksek faizler işlenmeye devam eder. Alacağı olan banka; maaşa, ev eşyalarına, vadesiz hesaplara haciz işlemi uygulayabilir. Kısacası borcun silinmesi uzun süreler alacağı için, en kısa sürede ödenmesi ve bankalarla anlaşma yoluna gidilmesi tercih edilmelidir. Yapılandırma seçeneği varsa değerlendirilmeli veya şahıslardan destek alınarak borç kapatılmalıdır. Borçların ödenmemesi, faizden dolayı maddi olarak zarar vereceği gibi, ruh sağlığını da zedeleyen bir durum olarak biliniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here