Ana sayfa Kredi Kartı Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Yasası Nedir?

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Yasası Nedir?

766
0

Kredi kartı borcu yapılandırma yasası, yapılan açıklamalara göre Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank kredi kartı borcu olanları yakından ilgilendiriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasından sonra, gecikmiş kredi kartı ve kredi borcu olanlar bu yasa ile biraz olsun rahatladılar. Bankalara göre kredi kartı borcu yapılandırma yasası detayları şöyle;

Ziraat Bankası’nda Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Yasası Nasıl Uygulanacak?

Ziraat Bankası’na kredi ve kredi kartı borcu olanların büyük ilgi gösterdiği bu yasanın, banka tarafından kampanya kapsamı ve detayları açıklandı. Kredi kartı borcu olanlar Ziraat Bankası’nın şubelerine başvurmaları gerekiyor. Örneğin 10 bin lira tutarında borcu olan bir kişi, 24 aylık bir vade ile aylık ortalama 489 liraya ya da 60 aylık vade seçeneğiyle 250 lira taksitle borcunu ödeyebilecek. İleriye dönük halde bulunan taksitlerin de, yapılandırma kapsamına girdiği belirtildi. Böylece, kredi kartı yapılandırma yasası sayesinde, borçlu vatandaşlar düşük faiz oranları ve fazla taksit seçeneği ile borçlarını yapılandırabilecek.

Vakıfbank’ın Kredi Kartı Yapılandırmada Sunduğu Seçenekler Nedir?

Vakıfbank’ın da bireysel kredi kartlarına ödeme kolaylığı sağlayacak olması, borçluları sevindiren bir gelişme oldu. Vakıfbank yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, vatandaşlar takipte olan borçlarını da yapılandırabilecek. İşlemler için herhangi bir Vakıf Bank şubesine gidip, şahsen başvuru yapmak gerekiyor. Bu yasayla birlikte, bireysel kredi ve kredi kartları ile ticari kredi ve kredi kartlarının yapılandırılması mümkün. Vakıfbank kredi kartı borçlarına ödeme kolaylığı getirdiğini ve kredi borçlarına da ödemesiz dönem ile birlikte yapılandırma olanağı sunduğunu açıkladı. Yasa kapsamına göre; kredi kartlarının 24 ay taksit ve %1,1 faizle veya 60 ay taksitle ve %1,2 faizle yapılandırma yapmak mümkün hale geldi. Bu kampanyadan Vakıfbank müşterileri, Aralık 2018 tarihinden önceki borçlar için faydalanabiliyorlar. Kredi kartı borcu yapılandırma yasası işlemi için, son başvuru tarihi ise 30 Nisan 2019 olarak duyuruldu.

Halkbank Kredi Kartı Yapılandırma Detayları Neler?

Halkbank’a kredi kartı olan kişilerin, 31 Ocak 2018’den önce olan borçları yapılandırılabiliyor. Bu borçlu kişilere, Halk Destek Kredisi sağlanacak ve kart borçları böylelikle yapılandırılmış olacak. 22 Ocak 2019’dan itibaren başvuru almaya başlayan banka; kredi için binde 5 tahsis ücreti alıyor. Ancak, takibe alınan kredi veya kredi kartı borçlarına Halk Bankası tarafından yapılandırma işlemi mümkün değil. Borç tutarı kadar destek kredisi alarak, biriken borçlar tek seferde kapatılabiliyor. Diğer bankalarda olduğu gibi 24 ve 60 aya kadar vade seçenekleri sunuluyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here