Ana sayfa Borç Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

781
0

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Son yıllarda, dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok tercih edilen ödeme aracı kredi kartıdır. İnsanlar nakit taşımaktansa, kredi kartıyla ödeme yapmayı tercih eder hale gelmiştir. Kredi kartı kullanımı hem caziptir, hem de düzenli ödeme alışkanlığı olmayanlar için dezavantajlıdır. İnsanlar kredi kartıyla alışveriş yaparken, bazen ipin ucunu kaçırabiliyor. Bazı kullanıcılar ise ödemelerde sıkıntı yaşayabiliyor. Bu durumda bütçeye göre harcama yapmak en mantıklısı olacaktır. Aksi durumda, kredi kartları kâbusa dönüşebiliyor. Ödemelerin sıkıntıya girmesi de kredi puanını olumsuz yönde etkiliyor. Bu durum müşterilerin ileriye dönük kredi kullanımına ve kredi kartı limitlerine yansıyor.

Kredi Kartlarına Sadece Asgari Tutarda Ödeme Yapmak

Kredi kartı borcu olanlar, birkaç ay üst üste asgari tutar ödeyerek, kredi puanlarını riske atmamış olurlar. Bu süre çoğu bankada 3 ay olarak biliniyor. Fakat 3 aydan fazla asgari tutar ödenen kartların kullanıma kapatılması söz konudur. İlerleyen dönemde toplam borç tutarı ödenmemeye devam edilirse, banka alacağını talep etmek için hukuki yollara başvuracaktır. Böyle bir durumda, mevcut borç tutarına günlük faiz işletilmekte ve borç tutarı yükselmektedir.

Ödenmeyen Kredi Kartı Borçlarına Bankaların Yaptırımı Nedir?

Uzun süre ödenmeyen kredi kartı borçlularına hukuki işlemler uygulanır. Bankalar, borçlulara ödeme hatırlatmaları yapar. Borçlunun ödeme yapması için sözlü taahhüt yoluna gidilir. Söz verilen tarihte borç ödenmezse, ileri safhaya geçilir. İdari takip süreci başlatan banka, alacağını hukuki yollarla temin etmek ister.

Borçlu, banka ile yapılandırma yoluna da gidebilir. Hem icra dosyası için ekstra masraf ödenmemiş olur, hem de borçlunun kredi puanı daha fazla olumsuz etkilenmez. Yapılandırma için anlaşmayan borçlunun 90 gün içinde herhangi bir ödeme yapmaması durumunda, icra takibi kesin olarak başlatılır.

İcra takibi resmen başladığı zaman, borçluya ödeme emri iletilir. Ödeme emrine istinaden borcunu hala ödemeyen ya da yapılandırmayan kişiye haciz işleminin başlatılacağı bilgisi verilir.

Hiçbir şekilde borcun ödenmemesi durumunda, icra dairesi tarafından haciz işlemi başlatılır. Haciz işlemi başlatıldıktan sonra 3 gün içinde borçlunun mal beyanında bulunması şarttır. Mal beyanından sonra borçlunun mal varlığına borç tutarı kadar el konulur veya maaşına haciz işlemi uygulanır. Borçlunun mal varlığı veya maaşı bulunmuyorsa yapılacak bir şey yoktur. Bu durum, borçlunun borcundan kurtulduğu anlamına gelmez. Kredi kartı borçlarından dolayı hapis cezası uygulanabilir. Şunun da bilinmesinde fayda vardır; kredi veya kredi kartı borcundan dolayı hapis yatan kimse, hapis yatmış olsa bile borcundan kurtulamaz. Borçlu, ancak ödeme yaptığında borcundan kurtulmuş olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here