Ana sayfa Finans KOSGEB Nedir?

KOSGEB Nedir?

652
0

KOSGEB, açık anlamı ile; Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olarak bilinir. Tanımında gerektirdiği ve bu kısımda anlatmak istediği, girişimcilere destek amaçlı kurulan bir kurumdur.

Bir hayalim vardı ama sermaye bulamadığım için bu hayalimden vazgeçtim. Hayata dair her ne kadar umutların tükendiği bir cümle olarak gözüküyor olsa bile; aslında bu durumun artık olmayacağını söyleyebiliriz. KOSGEB denilen sistem, girişimcilere destek olarak kurulmuştur. Bu sayede hem ticarete atılabilir hem de bu ticareti bir destek sayesinde meydana çıkartabilirsiniz. Devlet destekli oluyor olması sayesinde, aslında çok daha avantajlı ve legal olduğunu görebiliyoruz. Sadece kişilere de değil; aynı zamanda KOBİ’lerede büyük destek vermektedir.

KOSGEB’e Kimler Başvurulabilir?

Elbette yukarıda bahsettiğimiz gibi, herkes bu krediden yararlanamamaktadır. Belli kriterleri olduğu gibi aynı zamanda kurumun vermiş olduğu eğitiminde muhakkak alınması gerekecektir.

 • Yeni bir iş kurmak isteyenler ya da direkt olarak iş hayatına atılmak isteyenler,
 • İş yeri olanlar ama burayı geliştirmek isteyenler,
 • İşletmede yeni malzemeye, makineye ihtiyacı olanlar,
 • Firmanın tanıtımını yapmak isteyen işletmeler,
 • İstihdam açısından daha fazla personel isteyenler,
 • Hem yurt dışında hem de yurt içinde fuarlara katılmak isteyenler,
 • Personelinin eğitim açığını kapatmak ve personele eğitim vermek isteyenler,
 • İnovasyon ve AR-GE projelerini geliştirmek ve devamında hayata geçirmek isteyenlere verilmektedir.

Bu kişiler KOSGEB’e başvurabilir ve sonrasında gereken eğitimi alabilirler. Kabul görülmesi ve şartların uygulanması dahilinde gerekli krediyi alabilirler.

KOSGEB’e Nasıl Başvurulur?

Kurumun vereceği bu destekten yararlanmak elbette kolaydır ama önemli olan şartların sağlanması olacaktır. Bu şartlar sağlandığı zaman gereken krediye sahip olabilirsiniz. Bunlar;

Kurum Veri Tabanına Kayıt Yaptırmak: Kuruma kayıt yaptırmak oldukça kolay olacaktır. Bunun için kurumun web sitesine girerek direkt olarak kayıt yaptırabilir ve bu adımı geçebilirsiniz.

Kobi Beyannamesi: Sadece bireysel olarak değil; aynı zamanda kobi olanlarda bu krediye başvurmaktadır. Başvurulan işletmenin kobi olup olmadığını teyit etmek amacıyla, bu beyannamenin doldurulması gerekmektedir.

Beyanname Kontrolü: Başvuru yapan kurumlar, sunulan beyannamenin incelenmesi için beklemek durumundadır. Bunun için ise KOSGEB tarafından uzman kişilerce kontrol edilecektir ve geri dönüş sağlanacaktır.

Desteklere Başvurmak: Kurumun internet sitesine bu aşamada muhakkak göz atmak gerekecektir. Bu durumda size uygun olan y da başvurmak istediğiniz destek seçeneklerini inceleyebilir ve son durumda başvurabilirsiniz.

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı

Başarılı ve aynı zamanda sürdürülebilir bir işletme kurmak, bunun eğitimini almadan oldukça zorlu bir süreç dahilinde işleyecektir. Bu durumda KOSGEB, aslında her bakımdan avantajlı ve sürdürülebilir işletmeler kurmasını amaçlamaktadır. Bu sayede hem girişimcilik kültüründe bir artış söz konusu olacak hem istihdam açısından artış olacak hem de İş Geliştirme Merkezleri bu sayede çoğalacaktır.

Bu bağlamda bu eğitim programına; küçük ve orta ölçekli işletmeler, İş Geliştirme Merkezlerini yönetebilmek amacı ile kurulan kuruluşlar ve girişimciler katılabilecektir. Bu destek programı ise şu 4 bölümden oluşmaktadır;

 • Girişimcilik eğitim programı
 • Yeni girişimci desteği
 • İş Geliştirme Merkezi desteği
 • İş Planı Ödülü

bölümleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu programlar sayesinde işletmeler çok daha verimli bir şekilde çalışacak ve verimli personel istihdam edilecektir. Minimum olarak 70 saat eğitim verilecektir. Derslerin yanı sırasında ise atölye eğitimleri de dahil olacaktır. KOSGEB bu aşamada başta olmak üzere devamında; İŞKUR, meslek kuruluşları ve belediyeler tarafından düzenlenmektedir. Bunların dışında yükseköğretim kurumları da bu eğitimleri vermektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here