Ana sayfa Finans Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm Nedir?

815
0

Günümüzde en çok soru işareti yaratan kavramlardan birisi kapitalizmdir. Kapitalizm iyi midir yoksa sanıldığı kadar iyi değil midir, bu soru işaretleri her zaman kafamızı kurcalar. Bunları aydınlatmak adına sizlere belli başlı kısımlardan söz edeceğiz. Aslında belli bir kesime göre tamamen iyi niyeti ve hatta yüksek karı sağlayan bu kavram, diğer kısma göre çok aşağılayıcı bir kavram olarak kabul görür. Sahiden de böyle midir, güçlü güçsüzü sindirebilir mi, bunlardan söz edeceğiz.

Kapitalizmin Temeli

Kapitalizm, hayatımızın tamamını eline geçiren bir sistemdir. Bu sisteme maruz kalındığı zaman, aslında hayatımız farklı boyutta şekillenmektedir. Bu şekillenme kimilerine fayda sağlarken kimilerine ciddi boyutta zararlar verir. Aslında en temelden ve en sade şekilde anlatıldığı zaman kapitalizm; bir pastadan, yenilen dilim sayısıdır. Herkes ne kadar yiyebiliyorsa, aslında o kadar güçlü sayılacaktır. Kapitalizm; para ile yapılan ve sadece para ile yapılan eylemlerin bütünü olacaktır.

Kapitalizme göre toplumda sadece iki sınıf bulunur. Yönetenler ve yönetilenler bu sınıfa dahil olacaktır. Tabi ki yönetenler, daha fazla kazanmak için her eylemi en olmazına göre oluşturacaktır. Üretim araçlarının neredeyse tamamı yöneticilerin elindedir ve oyun burada başlar. Onlar için oyunu belirleyende ve kurallarını belirleyende yine onlardır. Buna göre kendilerine en çoğuna çalışanlara ise en azını hak göreceklerdir. En yüksek çıkarın elde edildiği alanda, kapitalizm vazgeçilmez bir hal elde edecektir.

Kapitalizm Tarihi

Kapitalizmin yerine eskiden feodoloji sistemi yer almaktaydı. Fakat zaman ilerledikçe feodol sistem yerini kapitalizme bırakmış. O zamanda aristokratlar, toprakları ihtiyaç sahiplerine verirdi. Fakat sadece ekme ve biçme haklarını verirler, geçimini ne kadarı karşılıyorsa onu almalarını sağlarlar ve gerisi toprak sahibinin olurdu. Bu sistem zamanla insanları da boğmaya başladı ve elbette iş imkanı ortaya çıkınca, köydeki halk kente göç etmeye başladı. Bu sefer köylerde kimse kalmadı ve feodal sistem yerini kapitalizme bıraktı. Kapitalizm sistem bu şekilde ortaya çıktı.

Kapitalizm İlkeleri

Kapitalizm söz konusu olduğu zaman Adam Smith akıllarda beliren ilk isimlerden olacaktır. Smith, aslında sürekli olarak ekonomiden söz etmiştir ve aslında burada kapitalizmi ele almıştır. Buna göre kapitalizmin ilkelerinden bahsedeceğiz.

  • Özel Mülkiyet İlkesi

Kapitalizm söz konusu olduğu zaman en esaslı konuda güç olacaktır. Güçlü olan bu sistemde kazanmış sayılacaktır. Eğer ortada bir pasta varsa, ne kadar dilimini siz aldıysanız o kadar dilimi sizin olacaktır. Artık o dilim ya da toprak sadece size aittir. Burada çalışmamakta da tamamen özgürsünüz. Yeter ki çevrenizdekilere zarar vermeyin.

  • Rekabet İlkesi

Rekabet her zaman ve her piyasada söz konusu olacaktır. Burada özgürlükçü bir sistem gibi görünüyor olsa bile; aslında tamamen parası olan kazanır sistemi bulunur. O pastadan büyük parçayı alırken, büyük balık küçük balığı yiyecektir. En büyük dilimi ben alacağım hırsı başlayacaktır ve bu durumda da rekabet kaçınılmaz bir hale gelecektir.

  • Devletin Rolü İlkesi

Kapitalizm sistemi aslında bilindiği ya da anlaşıldığı gibi, devletin rolü çevresinde şekillenmemiştir. Devlet burada devre dışı bir halde karşımıza çıkar. Tamamen ekonomik düzeni bozan durumları engellemek ile görevlendirilmiştir. Onun dışında hiçbir rolü tam anlamıyla bulunmamaktadır. Kaldı ki sistem para ile çok az şeyin satın alamayacağı bir sistemdir.

  • Miras Rolü

Özel mülkiyet herkesin hakkı durumuna gelecektir. Fakat bunun dışında kalan miras da herkesin hakkıdır. Zengin olan kısım parasını ve tüm mal varlığını çocuklarına bırakacak ve bu sistem aynı şekilde devam edecektir. Zengin ve fakir kavramı bu nedenle hiç kapanmayacak ve hatta zamanla aralar çok daha fazla açılacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here