Ana sayfa Finans Enflasyon Nedir ?

Enflasyon Nedir ?

417
0

Enflasyon Nedir?

Ekonomi dendiği zaman herkes nedense bir adım uzaklaşıyor. Elbette sadece bununla kalmıyor durum. Kimse konuşmak istemiyor ya da aksine kimse başka bir şey konuşmak istemiyor. Neden bu kadar zıt düşüncelerin olduğunu insan hali ile de merak ediyor. Siz, ekonomi hakkında konuşmayı sevenlerden misiniz ya da sevmeyenlerden misiniz? Her  ne kadar konuşmayı sevmiyor olsak bile; bir yerde muhakkak bilmemiz gereken bazı kavramlar bulunur. Bunlardan birisi ise enflasyon olarak karşımıza çıkar. Her yerde belki de her zaman için duyduğumuz bu enflasyon nedir ve tam olarak neyi kapsar buna bakacağız.

Enflasyon

Sözlük anlamı olarak bir kelimeye bakacaksak, bu kelimenin anlamından mal ve aynı zamanda hizmetlerin fiyatlarında sürekli olarak meydana gelen artış olduğunu görebiliyoruz. Bu durumdan ülke ya da insanlar nasıl etkileniyor, aslında bir diğer konuda budur. Kısaca bahsetmek gerekirse; mal ve hizmetlerin yükseliş düzeyi olduğunu söyleyebiliriz. Fiyatlar genel düzeye vurduğumuz zaman, süreli bir artış durumunda olmalıdır. Enflasyon düşüşü olarak karşımıza çıkan bir başka durumda bulunur. Bu ise tamamen fiyatlarının artış durumunun azalması anlamına gelmektedir.

Enflasyon Neden Yükselir?

Enflasyon ülkeler bazında baktığımız zaman, pek de istenen bir durum değildir. Hatta bu durumun olması olası bir krizi de meydana getirir. Paranın değeri azalır ve alım gücü düşer. Daha çok kaynakları kıt ve nüfus oranı fazla olan ülkelerde meydana gelen bir olaydır. Çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelebilir. Bunlar; 

  • Tüketici gelirlerindeki artışın genel talebi artırması, en temel nedenidir. Tüketicinin alım gücü yükselir ve her defasında daha çok almak ister. Bir süre sonunda ise; kıtlık karşımıza çıkar.
  • Ülkedeki toplam harcamaların toplam geliri aşması, aynı zamanda bütçe açığının da ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Elbette bu durum enflasyon neden yükselir sorusuna cevaplardan birisidir. 
  • Üretim girdilerinin fiyatındaki artışın fazla olması,  üretilen mal ne kadar artarsa üretim miktarı o kadar artacaktır. Bu durumda olası enflasyon için habercidir. Aynı zamanda devalüasyon üretim faaliyetini arttıran durumlardan birisidir. 
  • Üretim miktarının bazı sebeplerle azalması, toplam talebi ele aldığımız zaman; toplam talep karşısında eğer arz düşüyorsa, bu da bir başka neden olarak bizlerin karşısına çıkar. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here