Ana sayfa Emekli Emekliye 3 Müjde Birden Geliyor!

Emekliye 3 Müjde Birden Geliyor!

631
0

Emekliye 3 müjde birden geliyor!

Bu sene emekliye seyyanen zam yapılacak. Aylık bağlama oranlarındaki değişiklik giderilecek ve yüzde 4 olan ek ödeme ikiye katlanacak.

Son senelerde oluşturulan planlamaler, seyyanen artışlar ve bankaların verilen promosyonlarla, ücretlerde iyileştirmeler yapıldı. Şu anda masada olan 3 ayrı formülle emekli maaşlarındaki dengesizliklerin giderilmesi hedefleniyor.

Mevcut planlama kapsamında, bu sene maaşı bin 18 liranın altında olan emeklilere yüzde 5, üzerinde olanlara yüzde 4 ek ödeme veriliyor. Yüzde 8’lik öneri yaşama geçirilirse, maaşı 2 bin lira olan emekliye 80 lira ek ödeme verilirken, bu tutar 160 liraya yükselecek. Düzenleme yaşama geçerse maaşlar 30 ile 368 lira arasında artacak.

2- SEYYANEN ZAM
Son çıkan yasa ile en düşük maaşı bin liraya yükseltilen emekliler bu sınırın asgari ücret ile eşitlenmesini talep ediyor. Talep kabul görürse en düşük maaş 2.020 TL olacak. Bu da çoğu emeklinin maaşına bin liraya yaklaşan bir seyyanen zam manasına geliyor. Emekliler ilaveten zamlar amacıyla sarfedilen enflasyon oranının TÜİK’in bilgilerine göre değil emeklinin daha çok harcama yaptığı mamüller üzerinden belirlenecek enflasyona göre hesaplanmasını istiyor.

3- HESAP DEĞİŞECEK
Emekli aylıklarını tedavi etmek amacıyla ikinci formül, zam değişikliklarının ortadan kaldırılması. Sosyal emniyet kurumlarının tümü SGK çatısı altında birleştirildi. Fakat lüzum emeklilik hesaplamaları, lüzum zam kararları hâlâ değişik uygulanıyor. Bütün emeklilerin toplu sözleşmeyle tespit edilen rakam üzerinden zam alması amacıyla çalışmalar devam ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here