Ana sayfa Emekli Emekliler ne kadar kredi ala bilirler ?

Emekliler ne kadar kredi ala bilirler ?

627
0

Türkiye’de 13 milyon emekliler birtakım hallerde ekonomik sıkıntılar yaşamaktadır. Maaşların düşük bulunduğundan ötürü fazlası emekli kredi çekmekte ve gelirine göre bu kredileri ödemektedir. Bazı emekliler konut alabilmek amacıyla kredi kullanırken, birtakımlarıyla greksinimlerini gidermek amacıyla gereksinim kredisi kullanmaktadır. Peki şimdi de gelin emekliler en çok kaç lira kredi alabilir sorusunun cevabını bulalım. Emekli maaşının kaç katına kadar kredi çekebilir ve emeklilere kredi veren bankalar hangileridir?

Emekliler ne kadar kredi alabilir?

SSK, Bağkur ve Memur emeklilerine derhal derhal bütün bankalar kredi vermektedir. Bankalar, emeklileri devlet itimatcesinde maaş alan şahıslar olarak gördüklerinden ötürü gerektiğince yüksek itimat duyarlar ve emeklileri bankalara çekebilmek amacıyla kampanyalar düzenlerler. Uygun faiz oranları, cazip ödeme seçenekleri ve emekli promosyonlarıyla birlikte bankaların bu kampanyalarından yararlanabilirsiniz. İlk olarak emeklilere kredi çekebilmesi amacıyla 80 yaşını aşmamış olması gerekmektedir. Genellikle emekli maaşının taşındığı bankadan kredi alabilmek daha basit ve avantajlı olabilmektedir. Diğer yandan fazlası banka emeklilere krediyi en çok 50.000 TL ile sınırlandırmıştır. Bunun yanı sıra konut kredilerinde bu tür bir limit sahip olunan değildir. Bu tutar ise ortalama emekli maaşı alan herkes amacıyla geçerlidir.

Genellikle fazlası bankada emekli maaşının 40 katına kadar kredi verilebilmektedir. Diğer yandan bankalar kredi çekerken yaşam sigortasının mecburi bulunduğunu belirtir fakat kanunen yaşam sigortası yapılması mecburi değildir. Fakat bütün bankalarda kredi verirken yaşam sigortası yapılması gerektiğini, aksi taktirde kredi verilmeyeceğini belirtirler.
Emekliler kredi müracaatı yaptığı vakit maaşının kaç katına kadar kredi çekebilir? Bu soruyu tek bir cevap üstünden cevaplamak doğru değildir. Çünkü, çekilecek kredi miktarı, daha evvelce sarfedilen krediler, kredi notunuz, borç durumunuz ve aldığınız maaş miktarı kredi limitine etkili olmaktadır.

Emekliler ne kadar konut kredisi çekebilir?

Emekliler özel ve kamu bankalarından konut kredisi alırken karşılaşılan bir problem ise aylık gelirin taksitleri karşıyamaması. Bankaların ilgi ettiği şey ise kredi kullandırırken taksit ödemenizin aylık gelirinizi aşmaması gerektiğidir. Aylık net gelirinizin %60’ı, aylık taksit ödemelerinizi aşamaz demektir. Emekliler konut kredisi kullanmak istediğinde yapması gereken hesaplama ise şu şekildedir;

Örnek olarak 2000 TL aylık maaş alan bir emekli konut kredisi kullanmak istiyor. Maaşın %60’ı 1200 TL bulunduğuna göre 120 ay vadeli bir konut kredisi amacıyla en çok toplamda faizleri de çıkacak olursak aşağı yukarı olarak 130 bin lira tutarında bir kredi çekebilmeniz mümkündür. Yine net rakamı banka şubelerine giderek öğrenmeniz de mümkündür. Daha yüksek miktarlarda kredi kullanabilmeniz amacıyla ek gelir gösterebilir yada bankaya ipotek gösterebilirsiniz. Diğer yandan bankalarda konut kredisi amacıyla konutun sayısal değerinin en çok %80’ine kadar kredi verilmektedir. Yani alacağınız 100.000 TL sayısal değerinde bir eve banka en çok 80.000 TL kredi verecektir. Evin sayısal değeri ise bankaya bağlı olarak çalışan ekspertizler belirlemektedir.

Emekliler ne kadar taşıt kredisi çekebilir?

On milyonun üstünde ülkemizde emekli bulunduğu bilinmektedir. Arabası olmayan emekli vatandaşlarımız da taşıt kredileri ile araba sahibi olmak istemektedir. Bu halde tekrar emekliler en çok ne kadar taşıt kredisi alabilir diye sorabiliyoruz. Şimdi de detaylara ve numune açıklamalara geçelim.

Şunu belirtmemiz lazım olur ki, emekliler devlet itimatcesinde maaşları olduklarından ötürü bankalar doğrulusunda gerektiğince itimat edilir şahıs olarak görülürler. Bunun amacıyla bankalar emeklilere özel kampanyalar oluşturmaktadır. Bddk doğrulusunda bütün bankalarda yapılan yönetmeliğe bakılırsa, emekliler maaşının en çok %60’ına kadar taksit ödemesi olan bir kredi kullanabilmektedir. Bunun yanı sıra alacağınız aracın yaşı 5’i geçmemeli ve arabanın kasko sayısal değerinin en çok %70’ine kadar kredi verilebilmektedir. Bu sayılar birtakım bankalarda değişebilmekte ve aracın yaşı 10’a kadar çıkabilmektedir. Diğer yandan taşıt kredisi kullanacak emekliler amacıyla yaş sınırı da 75 yaşına kadar olmasına ilgi edilmektedir. 80 yaşın üstündeki emeklilere de bankalar basit basit kredi vermemektedir.

Çoğu bankalar maaşın 18 katına kadar kredi verirken, birtakımları bu seviyesi 24 katına kadar çıkarabilmektedir. Diğer yandan Aktifbank’ın sunmuş bulunduğu Ptt kredileri gerektiğince yüksek faiz oranlarıyla sunulmaktadır. Bunun amacıyla emekli kredisi çekilmeden evvelce en ideal faizli krediyi araştırmalı ve ideal faizli bankayı tercih etmelisiniz. Hem de Ptt Aktifbank kredileri ile birtakım özel bankalar emeklilere maaşın 40 katına kadar kredi çekebilmektedir fakat diye tanımladığımız gibi faizler gerektiğince yüksektir.

Kredi müracaatı yapmadan evvelce maaş aldığınız bankanın şubesine gidip ne kadar kredi çekebileceğiniz ile ilgili bilgi almanız sizin amacıyla en doğru karar olacaktır. Kredi notunuz ve kredi limitinize bakılarak ne kadar kredi alabileceğiniz ile ilgili bulguyu bankanın müşteri temsilcisinden öğrenebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here