Ana sayfa Finans Dijital Para Birimleri

Dijital Para Birimleri

872
0

Hayatımızda bir şekilde; gerek barınma, gerek yeme-içme ve buna benzer farklı haklarımız vardır. Bu haklar doğuştan itibaren kazanılan ve aynı zamanda bizler ölene dek süregelen haklar arasında sayılmaktadır. Bakıldığı zaman her bir hak için; farklı miktarlarda ödeme planları çıkarılması gerekmektedir. Bu bağlamda ise; sadece elimizde olan ve nakit dediğimiz para değil, son zamanlarda popülerliğini koruyan dijital paralar yerini almıştır. Dijital para nedir; merkez bankası olsun veya buna benzer şekilde gelişen herhangi resmi bir kurum olsun, bunlar dahilinde bulunmayan para birimi olarak adlandırılmaktadır. 

Dijital Para Birimleri Nelerdir?

Dijital para birimleri arasında, çıktığı andan itibaren en çok kullanılan ve gündemden düşmeyen para birimlerinden bitcoin aklımıza gelmektedir. Aynı zamanda, popülerlik olarak ikinci sırada olan litcoin ise; ikinci popüler para birimi olmaktadır. 

Dijital Paranın Gelişimi Nasıl Olmuştur?

Dünyamız artık tamamen olmasa bile; yarıdan fazla bir yapısı kendini dijital sisteme alıştırmış ve bu sayede de yatırımlar ve aynı zamanda finansal konularda dijitallik kazanmıştır. Bu bağlamda dijital para girişimleri 2009 senesinde başlamıştır. En büyük girişim 2009 senesinde bir mail dahilinde başlamıştır. Satoshi Nakamoto adı dahilinde bir mail gelmiştir ama daha sonrasında bu kişinin ortalardan kaybolduğu öğrenilmiştir. Şimdilerde ise; bu dijital teknolojinin kim tarafından başlatıldığı bilinmemekte ama sistem günden güne büyük bir ilerleme kat etmektedir. 

Bitcoin Teknolojisi Nasıl Süregeldi? 

Bit, bir bilgisayar terimi olmakla birlikte; coin ise bozuk para anlamı taşımaktadır. BTC ifadesi kullanılmaktadır. Ocak 2009 senesinde ortaya çıkması; açık kaynak kodlu olarak gelişim sağlaması bu bağlamda, günümüze kadar gelmesini sağlamıştır. 

Bitcoin Nasıl Kullanılıyor? 

Temel mantığı aslında şeffaflığından ziyade, aynı zamanda kişilerin kendi sisteminde tutuyor olmasıdır. İnternet üzerinden oluşturulan bir sanal cüzdan olarak hayal edebilirsiniz ve bu sanal cüzdanlarda bitcoinlerinizi biriktirebilir ve yeri geldiği zaman harcayabilirsiniz. Bitcoinler internetin sanal döviz yüzü olarak da adlandırılmaktadır. 

Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Bitcoin’inin avantajlarından bahsetmek gerekirse; bir merkez bankası veya herhangi bir şekilde resmi bir yere bağlı olmaması nedeniyle; gerektiği zaman hesabın dondurulması veya kapatılması söz konusu olmamaktadır. Dezavantajlarından bahsetmek gerekirse; sanal bir sistem olması nedeniyle, kimlik bilgilerinin gizli tutulmaması kara para dediğimiz, illegal para sistemlerinin habercisi de olabilir. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here