Ana sayfa Genel Bilgiler Devlet Tarafından Verilen Geri Ödemesiz Burslar

Devlet Tarafından Verilen Geri Ödemesiz Burslar

932
0
Geri Ödemesiz Burslar
Geri Ödemesiz Burslar

Öğrencilerin çoğu zaman nakit paraya ihtiyacı vardır. Her ne kadar part time çalışarak kendi masraflarını karşılamaya çalışan öğrenciler çoğunlukta olsa da, çalışacak vakti dahi olmayan öğrenciler devlet bursu ile geçinmek zorunda kalabiliyor.

Devlet tarafından ödenen burslar, kişinin maddi durumuna göre geri ödemeli ve geri ödemesiz olarak verilebiliyor. Kişi çalışıyorsa bile geri ödemeli burs alabilir, ancak geri ödemesiz burs almak için gerçekten bursa ihtiyaç duyduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Bu yazıda sizlere Devlet tarafından verilen geri ödemesiz burslar hakkında bahsedeceğiz.

Geri Ödemesiz Burslar
Geri Ödemesiz Burslar

Kimler Devlet Bursu Alabilir ?

Devlet tarafından karşılıksız olarak verilen bursları alabilmek için kişinin maddi durumunun yetersiz olması ve herhangi bir işte çalışmıyor olması gerekmektedir. Örneğin kişinin ailesinin evi olup olmaması, borçları ne kadar parayla geçindikleri bursu alıp almamayı etkileyen faktörlerdendir.

Hangi Kurumlar Geri Ödemesiz Burs Veriyor?

Devlet tarafından karşılıksız geri ödemesiz burs alacağınız kurum KYK’dır. Yani Kredi ve Yurtlar Kurumu. Bu kurum maddi durumu iyi olmayan öğrencilere ücretsiz yurt barınak ve kredi imkanı sağlamaktadır.

Geri Ödemesiz Burslar
Geri Ödemesiz Burslar

KYK Bursu İçin Nereye Başvurulur?

Kyk bursuna başvurmak isteyen öğrencilerin Kyk internet sayfasını kullanması gerekmektedir. Burs başvuruları genellikle eğitim öğretim sezonun başladığı eylül ekim arasında alınmaktadır. Burs başvuru sonuçları ise, yeni yılın ilk ayından itibaren ödenmektedir. Kabul edilen burs başvuruları yeni yıla girmeden önceki hafta veya daha da önce açıklanabilmekte ve Ocak ayından itibaren ödemeler yatmaktadır.

Kyk Bursu 2020 Yılında Ne Kadar

Kyk bursu 2020 yılı için Lisans öğrencilerine 550 lira, yüksek lisans öğrencilerine ise 1,100 lira şeklinde ödenecektir. 4 yıllık lisans öğrencisi iseniz her ay devletten 550 lira burs alacaksınız. Yüksek lisansa geçti iseniz alacağınız burs miktarı iki kat fazla yani 1,100 lira olacaktır. Kyk burslarına her yıl enflasyon oranı kadar zam yapılır. 2019 enflasyon oranı %10 olarak tahmin edildiğinden bu yıl burslara yüzde 10 zam yapılacaktır. Alacağınız bursun hakkınızda hayırlı olmasını diler ve eğitim öğretim hayatınızda başarılı olmanızı temenni ederiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here