Ana sayfa Genel Bilgiler Çek Kırdırmada Ne Kadar Komisyon Ödenir ?

Çek Kırdırmada Ne Kadar Komisyon Ödenir ?

840
0
Çek Kırdırmada Ne Kadar Komisyon Ödenir ?
Çek Kırdırmada Ne Kadar Komisyon Ödenir ?

 

Ticari faaliyetlerde bulunuyorsanız, çek’in ticari faaliyetleriniz için ne kadar önemli olduğunu biliyor olmalısınız. Ancak bazen işinizin sıcak para ihtiyacı nedeniyle çeki vadesinden önce bozdurmak zorunda kalabilirsiniz.Sürekli çek kırdıran bireylerin bankalar gözünde ticari itibarı düşer, bu nedenle ticari itibarın düşmemesi için bu işi sizin itibarınızı koruyarak yapan çek kırdırma firmalarına müracaat etmeniz gerekir. Çek kırıldığı zaman belirli bir miktar komisyon ödemeniz gerekir. Bu komisyon miktarı bankadan bankaya göre değişkenlik gösterebilmektedir. İşte çek kırdırmada ödenen komisyon oranları,

Çek Kırdırmada Ne Kadar Komisyon Ödenir ?
Çek Kırdırmada Ne Kadar Komisyon Ödenir ?

Çek Kırdırma Komisyonu Neye Göre Belirlenir?

Kırdıracağınız çek için ne kadar komisyon ödeyeceğiniz kırılacak çekin miktarına ve vadesine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Çekin tahsil edileceği vade süresi ne kadar uzun ise o kadar fazla komisyon ödemesi yaparsınız. Ayrıca çek için ödeyeceğiniz komisyon miktarı da, çekin miktarına göre nominal olarak artacaktır.

Akbank

Akbank, kendi şubesine ait bozdurulacak çekler için 16 TL masraf talep etmektedir. Tahsilatın döviz türünden gerçekleşmesi durumunda ise ödenecek komisyon 35 TL’ye çıkmaktadır. Farklı bankalara ait bozdurulan çek için ise 17 TL komisyon alınmaktadır.

Denizbank

Denizbank kendi şubesine ait çek bozumu için 15 TL farklı bankalara ait çek bozumu için 40 TL ile 500 Tl arasında komisyon almaktadır. Alınacak komisyon ise azami iki yüzde 1 şeklinde olmaktadır. 100 bin liralık bir çek için 500 TL bozdurma ücreti verirsiniz.

Qnb Finansbank

Qnb Finansbank da, kendi bankası üzerinden yapılan çek bozumu işleminden 15 TL ücret almaktadır. Döviz cinsi çeklerden ise 45 TL ücret almaktadır.

Banka Dışı Çek Bozduran Faktoring Firmaları

Banka dışında faktoring şirketleri de çek bozdurma işlemi yapmaktadır. Bankalara nazaran çok daha yüksek komisyonlar alan faktoring firmaları, çekin riskine göre değişebilen oranlarda komisyon almaktadır. Bu oran en az yüzde 1’den başlayıp en fazla yüzde 10’a kadar çıkmaktadır. Örneğin Faktoring firmasının çok riskli gördüğü 50 bin TL’lik bir çekin bozumu için 5 bin TL komisyon ödeyebilirsiniz. Çekiniz Az risk taşıyorsa, bu durumda sadece 500 TL ödersiniz.

Çek Kırdırmada Ne Kadar Komisyon Ödenir ?
Çek Kırdırmada Ne Kadar Komisyon Ödenir ?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here