Ana sayfa Finans Borsa Nedir?

Borsa Nedir?

679
0

Düzenli bir şekilde ve aynı zamanda sürekli olarak denetlenen yapılara verilen genel isim, borsa olarak nitelendirilmektedir. Hisse senetleri, yatırım fonları ve borçlanma araçları gibi menkul değerlerden oluşur. Bunların yanı sıra; kahve, petrol veya altınların düzenli olarak satılmasından da oluşan bir yapıdır.

Kısa ve aynı zamanda uzun vadede kar etmek isteyenler, bu konuda en çok ve en uzun şekilde borsadan yararlanmaktadır. Menkul kıymetler veya emtia gibi sistemler el değiştirir, tabi ki bunlar belirli kurallar çerçevesinde meydana gelir. Alıcı ve satıcı arasında olan kurallar bütünü sayesinde de borsa meydana gelir.

Söz konusu menkul kıymetler borsası olduğu zaman; tahvil, hisse senedi, yatırım fonları ve bono gibi evrakların işlem gördüğü borsa kısmıdır. Bunların yanı sıra ticaret borsası da bulunur. Ticaret borsasında ise; gümüş, altın, platin gibi değer kazanan madenler ve kahve, buğday, döviz pariteleri ve pamuk gibi tarım ürünleri bulunur. Enerji sektöründe ise; doğal gaz ve petrol söz konusu olmaktadır. Her ne kadar bu maddeler söz konusu olsa bile; Türkiye’de daha çok hisse senetleri borsa terimi içerisine girmektedir.

Borsanın Tarihi

Söz konusu borsa olduğu zaman sadece Türkiye’de değil; aynı zamanda dünyada da hisse senetleri borsası akla gelmektedir. Halbuki borsanın tarihi denildiği zaman, aslında bu kavramın çok başka şekilde karşımıza çıktığını görebiliyoruz. Özellikle de ilk borsa yatırımlarının ortaya çıktığı zamana baktığımız zaman, farklı şekillerde yatırımlar yapıldığına da şahit olabiliyoruz. Hisse senetleri, 17. ve 18. yüzyıllarda daha çok yaygınlaşmaya ve gün yüzüne çıkmaya başladı. Tabi bu kavramların ortaya çıkmasından çok daha önceki zamanlarda, farklı borçlanma araçlarının ve emtiaların da ortaya çıktığı görülmektedir. Zaman ve şartlar her ne kadar değişim geçiriyor olsa bile; aslında yapılan eylemlerin pek de bir farklı bulunmamaktadır.

Tam olarak net bir bilgiye sahip olunamıyor olsa bile; çeşitli kaynaklara bakıldığı zaman dünyanın ilk düzenli borsasının 1531’de Belçika’daki Antewerp Borsasında, aslında hisse senedi değil de daha çok özel ve kamu borçlanma araçlarının söz konusu olduğu menkul kıymetler iş görüyordu. Daha çok bunlar alınıp satılıyordu. 1602 yılında meydana gelerek kurulan Amsterdam Borsası ise; ilk hisse senedi borsası olarak kabul görmektedir. 19.yüzyılda kurulan Chicago Ticaret Borsası ise; vadeli ve spot işlem piyasalarında, modern anlamda ilk emtia olarak bilinir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here