Ana sayfa Finans Banka Sicili Nedir?

Banka Sicili Nedir?

611
0

Banka Sicili Nedir

İlk banka hesabınızın açılmasından itibaren bankalar arası sicil ağına girmiş olursunuz. Bu etapta banka sicil kaydınız anında oluşturulur ve otomatik olarak kredi notu sistemine girilir. Eğer sigortalı bir çalışan olarak herhangi bir banka hesabınıza düzenli olarak bir para girişi başlar ise en geç altı ay içerisinde kredi risk raporu oluşturulur ve bu aşamada 1400+ bir kredi skoruna ulaşmış olursunuz. Ancak bu puan yüksek tutarlarda kredi çekebilmenize ya da yüksek limitli bir kredi kartı sahip olabilmenize yetmez.

Kredi Çekebilmek İçin

Yukarıda bahsettiğimiz gibi yaşınız kaç olursa olsun ilk banka hesabınızı açar açmaz kredi risk raporu sistemine girersiniz. Düzenli olarak sigortalı olarak çalışırsanız en geç altı ay içerisinde sicil puanınız oluşturulur ve bu aşamada 1400+ puan ile sicil kaydınız gerçekleştirilir. Bu puan ile maaşınız doğrultusunda en az 10 en fazla 50.000 TL kredi çekebilirsiniz. Eğer asgari ücret ile çalışıyor iseniz kefil olmaksızın 10 ile 20 bin TL arası çekebilirsiniz. 6 ay değil de en az bir yıl bekler ve düzenli olarak maaşınız yatıyor ise bu tutar 50.000 TL’ye kadar ulaşabilir. Tabi ki sizin asgari ücret ile çalıştığınızı farz ediyoruz. Daha yüksek bir maaş ile çalışansanız özellikle de kamu sektöründe görev yapan bir devlet memuru veya kamu işçisi iseniz bu tutarın iki katına kadar çıkmanız mümkündür.

Banka Sicilimi Nasıl Yükseltirim?

Bu sorunun cevabını vermeden önce banka sicilinizin temiz olduğunu farz edeceğimizi belirtelim. Eğer banka siciliniz bozuk ise ve bunu nasıl düzeltebileceğinizi soruyor iseniz konunun devamını okuyabilirsiniz. Banka sicilinizi nasıl yükseltebilirsiniz için aşağıdaki adımları takip ediniz;

  • Sigorta girişinize dair tutarlarınızı yükseltebilirsiniz gerekir ise kendiniz manuel olarak eklemeler yapılmasını iş vereninizden talep edebilir ek masrafı kendiniz yüklenebilirsiniz. Bu şekilde ömür boyu devam etmenize gerek yoktur. Ortalama 6 ay bu işlemi devam ettirmek banka sicilinizi olumlu olarak etkiler.
  • Kendinize düşük limitli bir kredi kartı alabilir düşük limitlerle her ay düzenli harcama yapabilir ve ödemelerinizi harcadığınız tutarın tamamını asgari ya da yarısı gibi değil tam olarak harcadığınız tutarı düzenli olarak ödeyerek kredi sicil puanınızı yükseltebilirsiniz. Yine çok uzun süre beklemenize gerek yoktur. Ortalama altı aylık bir dönem ciddi oranlarda puanınızı yükseltecektir.
  • Yukarıda bahsettiğimiz kredi kartı alımı yerine düşük limitli düşük vadede bir kredi de çekebilirsiniz. Hatta kredi kartınıza ek olarak düşük limitli bir kredi çekmek ve tam zamanında tam olarak ödeme yapmak size daha fazla puan kazandıracaktır.

ÖNEMLİ NOT:

  • Bir kredi veya artı olarak bir kredi kartı başvurusu dışında herhangi bir başvuru yapmayınız. Maaş aldığınız bankadan başvuru yapınız. Art arda farklı farklı bankalardan yapacağınız her kredi ve kredi kartı başvurusu sizi otomatik olarak olumsuz yönde etkileyecektir. Kısacası ne kadar çok kredi ve kredi kartı başvurusu yaparsanız kredi sicil puanınız ona oranla düşecektir.

Banka Sicilim Bozuk Nasıl Düzeltebilirim?

Kredi ve kredi kartı ödemelerinizi aksatıyor, ödeyemiyor iseniz her taksitte yaşadığınız olumsuzluklar size eksi puan olarak geri döner. Bu sıkıntıları yaşıyor iseniz aşağıdaki adımları takip ederek banka sicilinizi düzeltebilirsiniz;

  • Eş, dost, akrabalarınızdan geçici olarak borç alarak borcunuzu kapatmaya çalışın. Kapatamıyor iseniz yine aynı yöntemle eş, dost, akrabadan nakit alarak ortalama altı ay boyunca ödemelerinizi tam, eksiksiz ve tam gününde yapmaya özen gösteriniz.
  • 6 ay boyunca yaptığınız düzenli ödemelerle kredi sicil puanınız yeterli oranda yükselecektir. Bu aşamadan sonra yeni bir kredi çekmeniz gerekiyor ise çekebilirsiniz. Ancak altı aylık bu düzeni tutturamazsanız maaş aldığınız banka dahil hiçbir banka size kredi ya da kredi kartı vermez.
  • Ödemelerinizi hiç ama hiç yapamıyor duruma geldi iseniz bankanızdan yapılandırma isteyebilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Bankadan yapılandırma istemek sizi beş yıl geriye atacaktır. Kısacası yapılandırma işlemi beş yıl boyunca eski kredi ya da kredi kartlarınızı kapatsanız dahi size yeniden kredi veya kredi kartı başvurusunu onaylatmayacaktır. Sadece maaş aldığınız banka ve o bankanın şubesi borçlarınız bitince 3. Yıl size olumlu dönüş yapabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here