Ana sayfa Finans Banka Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Banka Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

605
0

Banka Kredi Sicili Nasıl Temizlenir
Kredi ya da kredi kartı ödemelerinizi düzensiz, eksik ya da hiç ödeyememe durumunda banka kredi siciliniz yaptığınız her olumsuz işlemde zarar görmektedir. Düzenli ve tam ödemelerinizde her işlemde +1 olumlu puan olarak dönen kredi siciliniz yaptığınız her olumsuz işlemde ise işlem başına -1 ile -10 arası olarak dönebilmektedir.
Yasal Takibe Girmediyseniz
Eğer 90 gün dolmadı ve yasal takibe düşmedi iseniz yani bankanız tarafından avukatlık bürosuna transfer edilmedi iseniz yapmanız gerekenler aşağıda anlatılmıştır;
–          Eş, dost, akrabadan nakit akışına yönelin.
–          Ödemelerinizi düzene oturtmaya çalışınız.
–          Hiçbir şekilde ödemelerinizi gerçekleştiremiyor iseniz yasal takibe girmeden önce bankanızdan yapılandırma isteyiniz.
ÖNEMLİ NOT:
–          Yapılandırma işlemi yapılır ise bir sonraki beş yıl boyunca hiçbir banka size kredi ya da kredi kartı vermeyecektir. Sadece kendi bankanız 3 yıl dolduktan sonra insiyatif kullanarak verebilir.
Düzenli Ödeme Demek Artı Puan Demektir
–          Ödemelerinizi düzene soktuğunuz her ay ve her işlem size +1 puan olarak işlenir. Bu da sicilinizi temizlemek için güzel bir yöntemdir. Eskiden yaşadığınız sıkıntıları gidermek için düşük limitli kredi çekebilir veya kredi kartı alabilirsiniz.
–          Aldığınız kredi ya da kredi kartınızın ödemesini her ay tam ve düzenli yapmanız kredi sicilinizi düzeltecektir. Ancak bunun için birkaç aylık süre yetmeyecektir.
–          Sicilinizin temizlenmesi yıllar sürmektedir. Ancak en az altı aylık düzenli ödeme işlemleriniz bankalar arası güvenilirliğinizi yeterli seviyeye getirmek için uygundur.

–          Eskiden adınıza açılmış icralarınızı ödedi iseniz adliyeye giderek dosya harçlarınızı yatırınız ve bu dava dosyalarınızı kapatınız. Endişelenmeyin bu dosyaları kapatmak 60 TL ile 300 TL arasındadır, yüksek tutarlar değildir. Kapattığınız dosyalar bir sonraki ay findeks risk raporundan silineceği için bankalar bu dosyayı görmeyecektir. Ancak sistemlerin kusurlarından dolayı bu dosyaların risk analiz raporlarından silinmesi neredeyse yıl ve hatta yıllar sürebilmektedir.
Eski Kredi – Kartı Kartı Hesaplarınızı Kapatın
Daha önce yaşadığınız sorunlar neticesinde ödemeleriniz biter bitmez sorun yaşadığınız bankalardaki kredi – kredi kartı hesaplarınızı o bankaya giderek tamamen kapatınız. Özellikle eksi bakiye dediğimiz ek hesap, kredi mevduat hesaplarınızı kesinlikle kapatmalısınız. Bu hesaplar size eksi puan olarak dönecektir. Bu nedenle kapatarak bir sonraki kredi – kredi kartı başvurularınızda daha fazla limit elde edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here