Ana sayfa Finans Araç İpotekli Kredi

Araç İpotekli Kredi

1185
0

Acil para ihtiyacı durumunda başvurulabilecek yöntemlerden birisi de araba ipotekli kredi başvurusudur. Bankalar, eskiden eşyaların ipotek gösterilmesine sıcak bakmazken günümüzde gelişen sigortacılık faaliyetleri ve araç fiyatlarının artması arabaların da ipotek gösterilebilmesini sağladı. Fakat tomobil ipotekli kredi çekmek için gereken bazı şartlar bulunur.Arac ipoteği nasil kredi çekilir ?

Araba İpotekli Kredi Başvurusu

Tüketiciler bu yönteme genellikle düşük kredi notu ya da kara listeye girmiş olması nedeni ile başvurur. Dolayısıyla bankalar iç mevzuatlarını bu açıdan hazırlar ve ipotek gösterilen kredilerin her türlü kullanım amacını aynı kefede tutar. Bu nedenle araç ipotekli kredi kullanacak tüketicilerin araç değerinin,0 kredi limitinden daha fazla göstermesine dikkat etmelidirler, çünkü açıkta kalabilecek tutarın görmezden gelinmesi mümkün olmadığından başvuru olumsuz sonuçlanabilir.Araba ipotekli krediyi diğer kredi yöntemlerinden farkı aracın kredi başvurusunu yapan kişiye ait olma zorunluluğu bulunur.

Araç, ipotek ettirilmesi durumunda kredi kullanan kişi düzenli bir gelire sahip olması gerekmektedir. Çünkü banka, kredi ödenmediği durumda hukuki süreçlerle uğraşmak yerine gelirden ayrılan bütçe sayesinde borcun ödenmesini istemektedir. Banka, aracı ipotek ederek tedbirini alsa da aracın satarak borcu kapatma yöntemini en son çare olarak uygulamayı tercih eder.Araba İpotekli Kredi için Gerekli Belgeler

Nüfus cüzdanı veya sürücü belgesi fotokopisi, Gelir belgesi, İkametgah belgesi veya son 3 ay içinde başvuru yapan kişi adına kesilmiş elektrik, su ya da doğal gaz faturası, İpotek ettirilecek aracın ruhsat aslı ve fotokopisi gerekmektedir. 

Araç İpotekli Kredi Başvurusu Yapmak

Araç ipotekli kredisi isteyen tüketici belgeleri toparladıktan sonra banka şubesi vasıtası ile kredi başvurusu yapabilir. Prosedür bakımında işleyişin farklı olmasından dolayı şube dışında yararlanılabilecek bir kanal bulunmaz.

Gerekli belgelerle şubeye gelen tüketici araç ekspertiz incelemesi yapılması için danışmana yönlendirilir ve ekspertiz danışmanı aracın değeriyle ilgili bir rapor hazırlar. Raporda aracın gerçek değeri belirlendikten sonra banka belirlenen değere göre limit ve faiz oranını tüketiciye bildirir.Tüketici bu limit ve faiz oranını kabul ederse ödeme planı oluşturulur ve araç ipotek yapılmak için notere götürülür. İpotek işlemi tamamlandığı anda kredi tüketici hesabına aktarılır.

Bu süreç boyunca ekspertiz, noter ve sigorta gibi tüm masrafların ödemesi tüketici tarafından yapılacaktır. Bazı bankalar bu ödemeleri de finansmana dahil edebilir ve faiz oranı bir miktar daha artabilir.

 

Araç İpotekli Kredi Özellikleri: Araç ipotekli krediler aracın modeli ve yılı fark etmeksizin ekspertiz değerinin % 50’ sine kadar limitlidir. Yani bu limit için daha fazla alabilmek ek teminat gösterilmesi gerektirir. Kredi kullanımı süresince kredi alan kişiye banka hayat sigortası yaptırılır. İpotekli olan aracın kesinlikle kaskolu olması gerekir.
Taşıt İpoteği Kredisi

Taşıt ipoteği ile ihtiyaç kredisi, sıfır ve ikinci el araç alımında neredeyse tüm bankalar 60 aya kadar kredi seçenekleri sunuyor olsa bazı bankalar tarafından yapılmamaktadır. Bunun nedeni ise bu uygulama çok kullanılmaması ve gayrimenkul ipoteği kadar risk faktörünü azaltmıyor olmasından kaynaklanır.

Araç İpoteği Karşılığında Kredisi Ne Kadardır ?

Bankadan bankaya değişmekle birlikte bu limit genel olarak aracın model, marka ve tipine göre değerinin %50’si ile sınırlıdır. Bu kredi türünün süreside taşıt kredisindeki gibi en fazla 60 aydır.

Araç Kredileri 60 Aydan Fazla Kullanılabilir mi ?

Bu krediler yasal olarak en fazla 60 ay vade ile sınırlıdır. Fkat 60 ay vadeli olarak taşıt kredisi kullandırmanın bankanın inisiyatifinde olan bir durum olduğundan bu süreyü değiştirebilir. Vade sınırlaması ihtiyaç kredileri için 60 ay, konut kredileri içinse 360 aya kadar yasal olarak verilebilmektedir.

Araç İpoteği ile Kredi Veren KurumlarAraç ipotekli kredi ürününü bankalar farklı dönemlerde sunabilir. Vakıfbank bu ürünü güncel olarak sunmaktadır.

Vakıfbank’ın Otomobil Rehin Karşılığı Taksitli İhtiyaç Kredisi ismi ile sunduğu ürün ile sahibi olunan otomobilin rehin göstermek karşılığından gereken miktarda ihtiyaç karşılanabilir.

Vakıfbank Otomobil Rehin Karşılığı Taksitli İhtiyaç Kredisi Özellikleri 60aya kadar vade ile aylık, 3 aylık veya değişken taksitlerle ödeme seçeneği imkanı vardır, gelir düzeni olan (ticari gelirli müşteriler hariç) ve kredi notu düşük olmayan kişilere kullandırılır. Rehin olarak alınan aracın Kasko Sigortası Vakıfbank tarafından yapılır. Kredi kullanan müşteri, Vakıfbank tarafından Hayat Sigortasına sahip olur. Kredi limiti, aracın markası, tipi ve modeline göre belirlenir ve değerinin %50’si ile sınırlıdır.

Kredi İşlemlerinde Araç Kasko Bedeli Belirlenmesi

Araç kasko bedellerini, bankaların çoğunluğu referans olarak Türkiye Sigortalar Birliğinin (TSB) kasko değer listesini alır. TSB kasko değer listesindeki sürekli değişen araç fiyatlarını güncel tutar.Kredi kullanımlarında müşterilerine açık ve net olarak beyan ettikten sonra, sigorta yapılması bankaların isteğine bağlı olan bir durumdur. Yani bankalar istedikleri bu sigortaların sürelerini kredi sonuna kadar zorunlu tutabilirler. Yapılan sigortalar kişilerin lehine bile olsa bu sigortadan faydalanmak istemeyenler kredi kullanmak istedi bankayı buna göre tercih etmeleri gerekir.  

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here